wakacje z kotem 938x535 - Wakacje z kotem

Wakacje z kotem

Wakacje to dla wielu osób najbardziej wyczekiwany okres w całym roku. Słoneczna aura zachęca do poznawania nowych miejsc i podróżowania. Właściciele kotów, zanim wybiorą się na zasłużony wypoczynek, muszą jednak zdecydować, co zrobić ze swoim mruczącym podopiecznym. Niestety, futrzaki zazwyczaj nie podzielają naszego entuzjazmu związanego ze zmianą otoczenia. Jak zatem zorganizować wakacje z kotem?

Czy zawsze warto zabrać kota na wakacyjny wyjazd?

Koty to zwierzęta niezwykle przywiązane do swojego terytorium. Najbezpieczniej czują się bowiem w otoczeniu, które zostało przez nie dokładnie oznakowane. Dodatkowo mruczki codziennie kontrolują swój teren, aby sprawdzić, czy np. nie pojawiły się na nim jakieś nowe zwierzaki. W swoim domu futrzaki znają każdy kąt i każde akcesorium. Nie ulega więc wątpliwości, że dla kotów wakacyjny wyjazd zawsze wiąże się z mniejszym lub większym stresem. Wyrwane ze znajomego środowiska mogą czuć się zagrożone. Zawsze trzeba zatem zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście musimy zabierać mruczka w podróż. Koty, które niechętnie opuszczają domowe zacisze, stresują się podczas jazdy samochodem lub nerwowo reagują na zmiany w otoczeniu, z pewnością nie są odpowiednimi kandydatami na towarzyszy podróży. Jeśli wyjeżdżamy raptem na kilka dni, powinniśmy raczej poszukać dla pupila opiekuna, który zajmie się nim na miejscu. Warto jednak rozważyć każdą sytuacją indywidualnie. Niektóre futrzaki nie mają dużych kłopotów z adaptacją, za to uwielbiają kontakt z opiekunem. Czasami u mruczków występuję też problem z nadmiernym przywiązaniem do opiekuna, który stanowi zaburzenie osobowości (tzw. osobowość uzależniona). Zachowanie takich futrzaków przypomina trochę to, jakie prezentują psiaki z lękiem separacyjnym (dowiedz się czym jest lęk separacyjny u psa KLIK). Dla takich zwierząt wakacyjna izolacja od właściciela mogłaby być niezwykle trudna do zniesienia. Wspólny wyjazd to wtedy najlepsze rozwiązanie.

O czym pamiętać, planując wyjazd z kotem?

Jeszcze przed wyjazdem warto zatroszczyć się o zdrowie i bezpieczeństwo pupila w czasie wakacji. Zacznijmy więc od kontroli stanu zdrowia. Stres związany z podróżą często potęguje problemy zdrowotne, dlatego tak ważne jest, by upewnić się, że nasz zwierzak nie cierpi na żadną chorobę. Zadbajmy też o zapewnienie pupilowi ochrony przed pchłami i kleszczami (zobacz środki przeciw pchłom i kleszczom dla kota KLIK). Kolejnym krokiem jest staranny wybór miejsca, w którym zatrzymamy się ze zwierzakiem. Hotel powinien nie tylko akceptować mruczki, ale też zapewniać im odpowiednie bezpieczeństwo. Upewnijmy się, że nasz zwierzak nie będzie miał tam możliwości ucieczki, np. przez otwarte okno. Na wszelki wypadek warto wyposażyć pupila w obrożę z adresówką.

↓ OBROŻE I ADRESÓWKI DLA KOTA ↓

Kolejną kwestią jest ustalenie, czy mruczek będzie wychodził z nami na spacery, czy cały czas spędzi w hotelowym pokoju. W pierwszym przypadku futrzaka trzeba przyzwyczaić do chadzania w szelkach. W nowym miejscu nie można bowiem puścić mruczka luzem – mógłby się wtedy łatwo zgubić lub stać się ofiarą wypadku bądź ataku ze strony innych kotów czy psów. Jeśli nasz pupil jest kotem niewychodzącym, przyzwyczajonym tylko do domowego środowiska, lepiej nie urządzać mu spacerów. Wprowadzą one tylko zamęt w zorganizowany koci świat, który jest ograniczony do domowych pieleszy. Mruczki, które wakacyjny wyjazd spędzą w hotelu, nie powinny być skazane na całodniową nudę i samotność. Wygospodarujmy więc chwilę, by pobyć i pobawić się z futrzakiem, a na czas nieobecności pozostawmy mu choćby zabawki interaktywne wypełnione karmą.

↓ SZELKI I SMYCZE DLA KOTA ↓

Co zabrać na wakacje z kotem?

Własne zasoby odgrywają bardzo istotną rolę w kocim życiu. Także podczas wakacyjnego wypoczynku mruczek powinien mieć do dyspozycji wszystkie najważniejsze akcesoria. Nie obejdzie się bez zabrania kociej kuwety, legowiska i drapaka. Należy zaopatrzyć się także w dotychczasowy żwirek futrzaka i podstawową karmę – ich zmiana w czasie wypoczynku nie jest wskazana. Warto mieć przy sobie też książeczkę zdrowia zwierzaka. Oprócz tego zabierzmy przynajmniej jedną, ulubioną zabawkę pupila – zabawa potrafi skutecznie zredukować napięcie związane z podróżą i nieznanym otoczeniem.

KUWETA DLA KOTA

Jak bezpiecznie podróżować z kotem?

Każdy koci podróżnik musi posiadać bezpieczny transporter. Dobrze byłoby, gdyby mruczek miał możliwość zapoznania się z nim jeszcze na długo przed pierwszym wyjazdem. Do transportera można włożyć ulubione posłanie futrzaka. Zminimalizować stres mogą też syntetyczne kocie feromony rozpylone w akcesorium podróżnym naszego pupila. Pamiętajmy, by transporter odpowiednio zabezpieczyć, np. przypinając pasami. Warto też zaplanować krótkie przerwy w czasie jazdy, podczas których będziemy mogli zaoferować kotu wodę. W czasie podróży lepiej jednak nie karmić pupila – może to spowodować wymioty. Jeśli planujemy wybrać się z futrzakiem w podróż do krajów UE, nie zapominajmy, że zwierzak musi mieć paszport. Dalsze wojaże z mruczkiem mogą być obwarowane dodatkowymi obostrzeniami.

TRANSPORTER DLA KOTA

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Małe ssaki
Akwarystyka
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Ewelina
    Lis 04, 2017 - 03:49 PM

    Świetne wskazówki, dla tych z nas, którzy wstępnie zastanawiają się nad wakacjami z kociakiem. Dzięki!

    Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.