Szelki dla psów

Szelki dla psów

Najczęściej zakłada się psom obrożę, ale mogą być one zastąpione szelkami. W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów szelek dla psów. Warto więc dobrze zastanowić się, które wybrać. Przed udaniem się do sklepu należy zmierzyć obwód szyi i klatki piersiowej psa.

Szelki do codziennego użytku dla psów

Najczęściej szelki dla psa kupuje się po to, by go wyprowadzać na spacer. To szelki do codziennego użytku. Pominąwszy materiał z którego są wykonane, można wyróżnić dwa podstawowe ich modele.
Szelki zapinane z boku dla psów

Szelki zapinane z boku składają się z dwóch „pętli”. Jedna obejmuje szyję, a druga klatkę piersiową zwierzęcia. Obie „pętle” połączone są paskami, z których jeden biegnie wzdłuż grzbietu a drugi wzdłuż klatki piersiowej. Zapina się te szelki przy pomocy zapięcia (klamry) znajdującej się na „pętli” obejmującej klatkę piersiową.

Szelki dla psa tego rodzaju są bardzo wygodne i co najważniejsze równomiernie rozkładają ciężar psa, a tym samym nacisk, gdy pies ciągnie. Ich wadą jest zaś trochę skomplikowany sposób zakładania.

Szelki zapinane na grzbiecie dla psa

Drugi popularny model szelek dla psów wygląda trochę jak dwie „pętle” rozdzielone paskiem materiału. Przez jedną z tych pętli przekłada się jedną psią łapę, a przez drugą pętlę, drugą psią łapę.

Następnie zapinamy szelki na grzbiecie. Nad zapięciem znajdują się dwa metalowe kółka do których przypinamy karabińczyk smyczy. Szelki zapinane na grzbiecie zdecydowanie łatwiej się psu zakłada, niż szelki poprzedniego modelu. Mniej jednak równomiernie rozkładają ciężar psa.

Szelki dla psów specjalne

Oprócz zwykłych szelek używanych na spacerach istnieją również szelki dla psa specjalne. Istnieje kilka ich rodzai, przeznaczonych do różnych celów.
Uprząż zaprzęgowa dla psów
Pies, który ma ciągnąć sanie lub wózek musi mieć na sobie specjalne szelki, nazywane zwykle uprzężą. Uprząż zaprzęgowa dla psa jest tak skonstruowana, by równomiernie rozkładać ciężar ciągniętego przedmiotu na najlepiej umięśnionych partiach psiego ciała.

Szelki samochodowe dla psów
Szelek samochodowych dla psa używamy podczas jazdy samochodem. Zgodnie z polskim prawem, wolno przewozić samochodem tylko psa zamkniętego w transporterze lub przypiętego pasami. A przypinamy go właśnie za pomocą specjalnych szelek.

Szelki dla psów przewodników

Dla psów pomagających osobom niepełnosprawnym produkowane są specjalne szelki. W zależności od potrzeby mogą być odmienne skonstruowane. Najbardziej znane są chyba szelki dla psa przewodnika niewidomych.

Są raczej sztywne (oczywiście nie mogą krępować ruchów psa) i zaopatrzone w specjalną rączkę, którą trzyma osoba niewidoma.

Materiały używane do produkcji szelek dla psów

Nie można zaprzeczyć, że starannie wykonane szelki ze skóry są bardzo eleganckie i wygodne. Ich poważną wadę jest jednak mały zakres regulacji wielkości. Ostatnimi czasy, poważną konkurencją dla szelek wykonanych ze skóry stały się szelki parciane dla psów.

Nazwa może niezbyt ładna, same szelki są jednak w większości przypadków bardzo estetyczne. I co najważniejsze, mają zwykle możliwości regulowania wielkości. Bardzo przydatne w przypadku szczeniaków, które przecież z dnia na dzień robią się coraz większe.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.