Sklep online
Sklep online

Świerzb u ptaków

Świerzb u ptaków jest chorobą zakaźną wywoływaną świerzbowce. Te niewielkich rozmiarów organizmy zaliczamy do gromady pajęczaków (są więc dalekimi krewnymi pająków). Istnieje ich wiele gatunków, a wszystkie są pasożytami zewnętrznymi. Większość gatunków całe swoje życie spędza na ciele żywiciela. U ptaków są to świerzbowce z rodzaju Knemidocoptes. Nie stanowią one zagrożenia dla człowieka.

W jaki sposób ptak może zarazić się świerzbowcami?

Świerzb roznosi się głównie przez kontakt bezpośredni.  Choroba najszybciej rozprzestrzenia się zatem u gatunków bardzo towarzyskich z natury, jak papużki faliste. Spośród najbardziej popularnych ptaków ozdobnych, hodowanych w naszych domach, to właśnie te sympatyczne ptaszki są najczęściej atakowane przez świerzbowce.

Jakie są objawy świerzbu u ptaków?

Objawy świerzbu u ptaków mogą pojawić się po długim czasie od zakażenia - po kilku miesiącach, a niekiedy nawet po paru latach. Czynnikami sprzyjającymi ich wystąpieniu są: stres, nieodpowiednie żywienie, pogorszenie warunków życia lub osłabienie organizmu innymi chorobami.

U papug pierwsze objawy świerzbu pojawiają się zwykle na dziobie i woskówce, rzadziej na łapkach. W miejscach zaatakowanych przez pasożyty możemy zauważyć gąbczaste narośla o szarawym, białym lub żółtawym kolorze. Ich powierzchnia jest porowata, poprzecinana licznymi kanalikami i dziurkami.

Zmiany te są początkowo niewielkie, z czasem jednak zaczynają obejmować coraz większą powierzchnię dzioba, woskówki i skóry wokół oczu. Nie leczony świerzb może rozprzestrzenić się na całą głowę i inne miejsca na ciele.

W jaki sposób leczymy świerzb u ptaków?

W wielu tekstach źródłowych można się spotkać z sugestią, by w początkowym stadium rozwoju choroby zmienione miejsca smarować czystym olejem parafinowym lub czystą wazeliną (jeśli zmiany dotyczą okolic oczu).  Zabieg ten ma na celu odcięcie świerzbowcom dostępu do powietrza i tym samym ich uduszenie.

Sposób ten uchodzi za bardzo skuteczny, pod warunkiem jednak, że prawidłowo rozpoznaliśmy chorobę. Z tym zaś możemy mieć problem, jeśli nie jesteśmy specjalistami. Dlatego lepiej leczenie świerzbu powierzyć lekarzowi weterynarii.

Bez wątpienia z jego pomocy musimy skorzystać w zaawansowanych stadiach świerzbu. W tych przypadkach koniecznym jest bowiem zastosowanie leczenia farmakologicznego, czyli zaaplikowanie leków zabijających pasożyty. Podaje się je do picia lub stosuje zewnętrznie.

Chorym ptakom trzeba zapewnić jak najlepsze warunki, idealną dietę oraz spokój.

Bardzo ważne jest, by nie zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym, jak tylko zauważymy pierwsze objawy świerzbu. Szybciej wówczas wyleczymy pupila. Ponadto w zaawansowanych stadiach choroby może dojść do nieodwracalnych zmian, jak zniszczenie warstwy rogowej dzioba lub woskówki.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Co zrobić, gdy dostaniemy alergii na papużkę falistą?

Najczęściej uczulającymi domowymi zwierzakami są koty, jednak wiele osób źle znosi też kontakt z psami i świnkami morskimi. Wbrew pozorom również alergie na pierzastych pupili nie są rzadkością. Wśród ptaków...

Czytaj więcej
Ściółka Konopna dla małych zwierząt

Miło nam poinformować, że sklepach zoologicznych Kakadu pojawił się nowy produkt. Jest nim Ściółka Konopna dla małych zwierząt. Dostępna w dwóch wersjach: z dodatkiem i bez dodatku eukaliptusa. Ta rewelacyjna...

Czytaj więcej
Szarłatka królewska

Szkarłatka królewska, nazywana również papugą królewską, jest piękną dużą papugą. Jest przy tym łatwa w hodowli. Środowisko naturalne szarłatki królewskiej Papugi te pochodzą z Australii. Zamieszkują lasy i parki na...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram