Skorpiony

Skorpiony

Skorpiony są jedną z najstarszych grup zwierząt. Najstarsze skamieliny tych stawonogów pochodzą z dewonu, czyli sprzed około 4 milionów lat. Były wówczas ogromnymi zwierzętami, które dorastały do kilku metrów długości. Zamieszkiwały morza i oceany, czyli prowadziły wodny tryb życia. Jednak to właśnie one, jako pierwsze, wyszły na ląd. Współczesne skorpiony są małe, ale wyglądem i budową ciała przypominają swoich gigantycznych przodków.

Środowisko naturalne skorpionów

Skorpiony zamieszkują ciepłe i tropikalne obszary świata. Zwykle kojarzą nam się z pustyniami i stepami, a to za sprawą filmów przygodowych, jednak większość gatunków żyje w miejscach wilgotnych.

Charakterystyczne cechy budowy ciała skorpionów

Skorpiony mają wydłużone ciało, które składa się z głowotułowia i odwłoku, tak jak u innych pajęczaków. Za odwłokiem znajduje się jednak jeszcze, typowy dla skorpionów, zaodwłok. Znacznie cieńszy od reszty ciała, długi i ruchomy zaodwłok zbudowany jest z sześciu segmentów, z których ostatni zakończony jest kolcem jadowym.

Inną charakterystyczną cechą skorpionów są ogromne, w porównaniu z resztą ciała, szczypce. Czyli, jak je fachowo nazywamy, szczękoczułki. Skorpiony używają ich do chwytania i przytrzymywania zdobyczy. Do poruszania służą im cztery pary odnóży, znajdujących się na spodniej stronie głowotułowia.
Skorpiony mają prymitywną budowę ciała, w porównaniu z innymi pajęczakami, która jednak doskonale się sprawdza, skoro nie zmieniła się przez tyle milionów lat.

Zachowanie i wymagania skorpionów

Współczesne skorpiony żyją na lądzie i prowadzą głównie nocny tryb życia. Dzień spędzają w ukryciu.

Wszystkie skorpiony są drapieżnikami. W większości przypadków polują na drobne bezkręgowce, np. owady. Jednak większe gatunki są wstanie uśmiercić nawet małe kręgowce. Po schwytaniu zdobyczy, natychmiast wbijają w jej ciało kolec jadowy. Zabiją szybko i sprawnie.

Skorpiony uchodzą za groźne również dla człowieka. Tak naprawdę, nie wszystkie gatunki stanowią dla nas zagrożenie. Mimo to, opiekując się tymi zwierzętami lepiej zachować ostrożność. Nawet jeśli hodowany przez nas gatunek nie dysponuje jadem tak silnym, by zabić człowieka, jego ukłucie może być bardzo bolesne.

Wielkość terrarium dla skorpionów zależy oczywiście od gatunku. Ogólnie jednak nie musi być duże. Ponieważ skorpiony zamieszkują różne środowiska, wnętrze terrarium musimy urządzić zgodnie w wymaganiami gatunku, który zamierzamy hodować. Zawsze jednak musimy zapewnić naszym zwierzętom kryjówkę, np. w postaci kamieni lub korzeniu.

Generalnie skorpiony są samotnikami z natury, dlatego w jednym terrarium hodujemy zwykle jednego osobnika.

Rozmnażanie skorpionów

U skorpionów jaja rozwijają się w ciele matki. Tak więc na świat przychodzą żywe młode. Przez pewien czas samica opiekuje sie potomstwem, które nosi na swoim ciele.

Systematyka skorpionów

Skorpiony zaliczamy do typu stawonogów i gromady pajęczaków. Zatem ich dalszymi krewniakami są owady, a bliższymi pająki.

Królestwo: zwierzęta
Typ: stawonogi
Podtyp: szczękoczułkowce
Gromada: pajęczaki
Rząd: skorpiony

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.