Problem z zachowaniem świnki morskiej

Porada eksperta: Problem z zachowaniem świnki morskiej

„Witam. Chciałbym zasięgnąć porady. Otóż od 2 lat mam świnkę morską. Jednak jest ona bardzo spokojna. Siedzi tylko na dywanie, boi się, jak się do niej podchodzi. Ucieka jak chce się ją wziąć na ręce. Czym to jest spowodowane? Jak ją wytresować? Czy może jest jakaś chora? Nie mam pojęcia. Chciałbym, aby była ruchliwa, nie uciekała. Słuchała się. Dużo czytałem że najlepiej mieć 2 świnki nigdy jedną. Czy to prawda? Może zakup drugiej świnki teraz byłby dobry? Żeby tylko nie pogryzły się? No nie wiem mam takich milion pytań i dlatego w końcu sięgam rad u ekspertów. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.” – Arek C.

Niestety na pytanie o przyczyny takiego zachowania świnki morskiej trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jeśli ma się dokładnych informacji o warunkach, w jakich ona przebywa. Takie znieruchomienie jest jednym z mechanizmów obronnych. W ten sposób świnka stara się pozostać niezauważona przez zbliżającego się drapieżnika. Dzicy przedstawiciele tego gatunku mają dodatkowo ochronne umaszczenie, które przy całkowitym bezruchu zwierzątka sprawia, że jest ono niemal niewidoczne na tle otaczającej je roślinności. Jest więc całkiem prawdopodobne, że Twoja świnka czegoś się boi, mimo 2 lat spędzonych u Ciebie. Może jest coś w otoczeniu, co budzi w niej lęk? A może po prostu zbyt mało poświęcałeś jej uwagi, za rzadko brałeś ją na ręce i świnka jeszcze się nie oswoiła (o tym może świadczy fakt, że ucieka, gdy się do niej zbliżasz). Oczywiście nie zaszkodzi też zabrać zwierzaka do weterynarza, ponieważ taka osowiałość może być również objawem jakiegoś schorzenia.

Jeśli chodzi o drugą część Twojego pytania, czyli o to, czy kupić drugą świnkę, sprawa ma się następująco. Rzeczywiście, świnki morskie są zwierzętami towarzyskimi i zawsze lepiej czują się w grupie, przez co są aktywniejsze i weselsze. Zwykle nie są one agresywne wobec innych przedstawicieli swego gatunku, więc w jednej klatce mogą mieszkać ze sobą nawet dwa samce. Niestety, zdarzają się wyjątki. Bywa, że dwa osobniki nie potrafią się ze sobą z jakiejś przyczyny dogadać i na to już nic nie poradzimy. Decydując się na zakup drugiego zwierzątka, musisz być na to przygotowany. Najszybciej dogadają się ze sobą osobniki różnej płci, ale trzymanie w jednej klatce samca i samicy oznacza liczne potomstwo. Rozwiązaniem jest w tej sytuacji poddaniem samca zabiegowi kastracji. Nie jest to trudna operacja i nie wpływa źle na zdrowie zwierzaka.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Ola
    Lis 01, 2016 - 10:48 AM

    A gdy świnka jest słaba, przestraszona i tak jakby chora co robić jestem bardzo zaniepokojona.

    Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.