Pokarmy dla gryzoni i królików

Pokarmy dla gryzoni i królików

W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele rozmaitych pokarmów dla gryzoni i królików. Naszym zwierzętom możemy, a nawet powinniśmy, jednak podawać inne pożywienie, takie jak owoce czy warzywa.

Gotowe pokarmy dla gryzoni i królików

Są to pokarmy wieloskładnikowe, które dostarczają wszystkich lub prawie wszystkich składników odżywczych. Wśród karm tych znajdziemy:

  • pokarmy „uniwersalne”, czyli przeznaczone dla pewnych grup zwierząt,
  • pokarmy dla konkretnych gatunków.

Ponadto karmy te możemy podzielić na:

  • mieszanki,
  • granulaty,

Mieszanki dla gryzoni i królików

Składają się w dużej mierze z produktów nieprzetworzonych, czyli całych ziaren, kawałków owoców, itp. Oczywiście skład mieszanki zależy do tego, dla jakich zwierząt jest przeznaczona.

Pokarmy dla większości gryzoni

W ich skład wchodzą przede wszystkim ziarna różnych zbóż, słoneczniki, orzechy, warzywa, owoce.

Pokarmy dla koszatniczek, szynszyli, świnek morskich i królików

Głównym składnikiem powinny być przede wszystkim zioła, trawy, itp.

Oczywiście skład zależy również od producenta karmy.

Granulaty dla gryzoni i królików

Granulat jest karmą całkowicie przetworzoną. Oczywiście produkowaną na bazie naturalnych składników, jednak mającą postać kulek, pałeczek, itp. Jest pożywieniem treściwym i zwykle pełnowartościowym. Łatwo się ją przechowuje i dozuje. Skład granulatów zależy od gatunku dla którego są przeznaczone, i od producenta.

Inne pokarmy dla gryzoni i królików

Zioła dla gryzoni i królików

Są jednym z głównych składników diety koszatniczek. Powinny być podawane królikom, świnkom morskim, szynszylom i myszoskoczkom. W naszych sklepach dostępne są w postaci suszonej.

Kora i gałązki z drzew liściastych dla gryzoni i królików

Niezbędny składnik diety koszatniczek. Doskonały pokarm uzupełniający dla innych gryzoni i królików. Gryzonie i króliki mogą otrzymywać korę i gałązki w postaci nieokorowanych gałązek albo suszone w jakiej jest sprzedawana w naszych sklepach. Produkty te dostarczają zwierzętom wiele cennych składników odżywczych. Poza tym gryzonie i króliki tępią sobie na nich siekacze.

Owoce dla gryzoni i królików

Jako pokarm uzupełniający podaje się je wielu gryzoniom oraz królikom. W naszych sklepach owoce sprzedawane są w postaci suszone. Oczywiście mogą być świeże. Podawać można niemal wszystkie owoce, które sami zjadamy: winogrona, jabłka, gruszki, banany, kiwi, melony, arbuzy, pomarańcze, mango, itd. Gryzoniom i królikom można podawać owoce w dużych kawałkach lub w całości.

Warzywa dla gryzoni i królików

Warzywa wchodzą w skład codziennej diety wielu gryzoni i królików. Doskonałe są oczywiście warzywa świeże, ale mogą być suszone, takie jak te, sprzedawane w naszych sklepach. Podajemy między innymi: marchew, brokuły, kalarepę, brukselkę, kapustę pekińską, buraki, itd. Gryzoniom i królikom można podawać warzywa w całości lub pokrojone na duże kawałki.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Jak przygotować się do zakupu królika miniaturowego?

Zielenina dla gryzoni i królików

Zielonki mogą wchodzić w skład codziennej diety świnek morskich i królików. Podawać można np. natkę pietruszki, trawy, liście mlecza, koniczynę, itd. Można podawać je w całości.

Siano dla gryzoni i królików

Podstawa diety świnek morskich, koszatniczek i królików. Nie jest zbyt pożywne, ale dostarcza zwierzętom substancji balastowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Proso senegalskie dla gryzoni i królików

Nazwa „proso senegalskie” jest myląca, ponieważ z proso senegalskie z prosem ma niewiele wspólnego, jest tylko jego dalekim krewnym. Właściwa nazwa gatunkowa brzmi: włośnica ber. Proso senegalskie sprzedawane jest w całych kłosach. Jest chętnie zjadane przez wiele gryzoni.

Słonecznik dla gryzoni

Jest chętnie zjadany przez wiele gryzoni. Jest jednak pokarmem wysokokalorycznym, dlatego nie powinno go się często podawać.

Kolby dla gryzoni i królików

Tak zwane kolby produkowane są z ziaren z dodatkiem różnych innych składników: owoców, ziół, miodu, itd. Dobre urozmaicenie diety, ale nie powinno się ich podawać zbyt często, ponieważ są bardzo kaloryczne Są bowiem bardzo kaloryczne. Mają jednak tę zaletę, że gryzonie i króliki tępią sobie na nich siekacze.

Owady i ich larwy dla gryzoni

Wiele gatunków gryzoni potrzebuje białka zwierzęcego. W naturze dostarczają go rżnego rodzaju drobne bezkręgowce. Zwierzętom można podawać również żywe owady i ich larwy, które dostępne są w naszych sklepach na działach akwarystyczno-terrarystycznych.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.