pokarm dla krolika 938x535 - Pokarm dla królika

Pokarm dla królika

Czym tak naprawdę powinien żywić się domowy królik? Opracowanie jadłospisu dla uszatego pupila nie jest takie trudne, ale wymaga pewnej wiedzy. Specyfika układu pokarmowego królika i zachodzących w nim procesów trawiennych sprawiają, że wszystkie błędy żywieniowe szybko dają o sobie znać. Na rynku zoologicznym aż roi się od wszelkiej maści pokarmów dla królików, z których każdy ma być tym najlepszym. Po czym poznać, że produkt rzeczywiście spełni potrzeby naszego pupila? Jaki powinien być pokarm dla królika?

Żywienie królików

Zła dieta i niedobory ważnych składników odżywczych sprawiają, że króliki są tak częstymi pacjentami klinik weterynaryjnych. Niestety wszystkie problemy zdrowotne naszych ulubieńców biorą się ze zwykłej niewiedzy i nieznajomości ich potrzeb. Z czystej troski lub chęci dogodzenia pupilowi kupujemy pokarmy i przysmaki, które tak naprawdę czynią więcej szkody niż pożytku. Obietnice producentów na kolorowych opakowaniach nie zawsze pokrywają się z rzeczywistą wartością pokarmu lub potrzebami królików (poczytaj więcej o zdrowych przysmakach dla królików KLIK).

Z czego zatem powinna składać się dieta naszych uszatych podopiecznych? Otóż jadłospis domowego królika powinien jak najdokładniej odwzorowywać dietę zwierzaków żyjących na wolności. Królik to ścisły roślinożerca, który najchętniej stołuje się na łąkach i polach, gdzie do woli może zajadać świeżą trawę, zioła, gałązki drzew, warzywa oraz ich liście. Łatwo zauważyć, że wszystkie wymienione produkty mają dwie wspólne cechy – są niskokaloryczne i bogate w włókno roślinne. Takie samo powinno być jedzenie zwierzaków mieszkających w naszych domach. Przewód trawienny królika musi być stale wypełniony, tak aby treść pokarmowa mogła się po nim przesuwać. Nasz pupil powinien mieć stały dostęp do niskokalorycznego pokarmu bogatego w włókno roślinne, na przykład siana. Natomiast dodatkiem do niego są specjalne granulaty.

Siano – podstawa diety królika

Podstawowym i nieodzownym elementem diety każdego królika jest siano. Nasz pupil musi mieć do niego nieograniczony dostęp, ponieważ zawarte w sianie włókno spełnia niebagatelną rolę w procesie trawienia. Błonnik, czyli włókno roślinne, jest źródłem energii dla bakterii zamieszkujących jelita naszego zwierzaka. Wspomaga ono także nawadnianie treści pokarmowej i jej szybkie przesuwanie się wzdłuż przewodu. To właśnie błonnik zapobiega zatykaniu się przewodu pokarmowego treścią lub sierścią, którą zwierzak połyka wylizując futerko.

Nieustanne podgryzanie chrupiącego siana powoduje także ścieranie się zębów, które u królika rosną przez całe życie. To bardzo ważne, ponieważ nieregularne ścieranie zębów mogłoby doprowadzić do ich przerostu, co sprawiałoby zwierzakowi ból i utrudniło pobieranie pokarmu.

Siano podawane królikowi zawsze powinno być świeże, suche i pachnące (sprawdź, jakie siano wybrać dla królika KLIK). Uważajmy, by nasz pupil nie zjadł siana zanieczyszczonego, wilgotnego lub spleśniałego. Doskonałym dodatkiem do niego są rozmaite zioła oraz gałązki drzew liściastych, na przykład jabłoni lub wierzby.

↓ SIANO DLA KRÓLIKA ↓

Granulat dla królika – który wybrać?

Ważnym elementem króliczej diety jest też odpowiednia karma, najlepiej w postaci granulatu. Jest to skoncentrowane, pełnowartościowe pożywienie, zawierające właściwe proporcje wszystkich niezbędnych królikowi składników odżywczych. Granulat produkuje się ze skompresowanych części roślin, a więc w jego skład wchodzi siano, zioła, suszone liście, ziarna oraz zbożowe otręby. Tego rodzaju pokarm jest bogaty w białko i włókno roślinne, a także uzupełniony o witaminy i minerały.

Pamiętajmy tylko, że granulat w przeciwieństwie do siana nie jest tak niskokaloryczny. Dlatego też powinien być limitowany i podawany nie częściej niż 2-3 razy dziennie w niewielkich porcjach.

↓ GRANULAT DLA KRÓLIKA ↓

Warzywa i owoce w diecie królika

Do jadłospisu królika warto dopisać także świeże warzywa oraz zieleninę, ponieważ są one cennym źródłem wielu witamin. Najlepsze będą lekkostrawne i niskokaloryczne rośliny zielone i liściaste. Natomiast produktów, takich jak fasola, szpinak czy jarmuż lepiej unikać, gdyż mogą powodować niestrawność.

Warzywa i zielenina dla królika zawsze powinny być świeże, umyte i osuszone. Pamiętajmy też, by podawać pupilowi tylko produkty niepryskane i nieskażone chemicznie. Jeśli mamy taką możliwość, możemy stworzyć własną, niewielką plantację kilku ulubionych warzyw naszego królika.

↓ POKARM DLA KRÓLIKA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.