Pielęgnacja kociego futra

Pielęgnacja kociego futra

Koty bardzo dbają o swoje futra. Natura wyposażyła je w haczykowate wyrostki na językach, przy pomocy których mogą usunąć z okrywy włosowej wszelkie zanieczyszczenia. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy im pomagać utrzymać sierść w idealnym stanie. Szczególnie starannej pielęgnacji wymaga futro kotów długowłosych, ponieważ w ich przypadku „naturalne” sposoby czyszczenia używane przez zwierzaki mogą nie wystarczyć.

Czesanie kociego futra

Jak łatwo się domyśleć, częstotliwość czesania zależy od rodzaju okrywy włosowej. Nie chodzi tu tylko o długość włosów, ale również o ich strukturę. Ogólnie długie futro wymaga częstszego czesania niż krótkie. Z kolei włos długi i sztywny możemy czesać rzadziej niż długi i delikatny, który szybciej się filcuje. W praktyce koty krótkowłose intensywnego szczotkowania wymagają tylko w okresach linienia, koty długowłose bez tendencji do tworzenia się kołtunów przynajmniej raz w miesiącu, a ich długowłosi krewni z taką skłonnością nawet raz, dwa razy w tygodniu (oczywiście w okresach linienia długie futro trzeba szczotkować znacznie częściej).

To czym czeszemy naszego pupila również zależy od rodzaju jego okrywy włosowej. Do czesania kotów o krótkim i gęstym futrze możemy używać szczotek włosianych lub gumowych. Najlepiej jednak sprawdzają się metalowe zgrzebła o krótkich i zagiętych zębach. Przy ich pomocy najszybciej i najdokładniej usuniemy martwe włosy. Nie ma obawy, że podrapiemy skórę zwierzaka – gruba warstwa podszerstka doskonale ją przed tym chroni. Nie można tego powiedzieć o kotach krótkowłosych o rzadkim futrze. W ich przypadku lepiej używać szczotek włosianych lub gumowych. Grzebienie i szczotki o prostych zębach nadają się do czesania kotów długowłosych, przy czym te o długich zębach lepiej sprawdzają się w przypadku kotów o gęstym futrze.

Czyszczenie kociego futra

Częstotliwość i sposób czyszczenia kociego futra również zależy od jego rodzaju. Najłatwiej utrzymać w czystości koty krótkowłose. W ich przypadku kąpiele są zwykle całkowicie zbędne – wszelkie zabrudzenia możemy łatwo usunąć przy pomocy specjalnych pudrów i lotonów. Niestety przy czyszczeniu szaty zwierzaków długowłosych nie sprawdzają się już one tak dobrze. Zwykle używa się je między kąpielami, które są  praktycznie niezbędne. Koty wystawowe kąpiemy zwykle przed każdym pokazem, niewystawowe raz lub dwa razy do roku (chyba, że zwierzę bardzo się ubrudziło). Jasna szata wymaga zazwyczaj częstszego czyszczenia niż ciemna, ponieważ szybciej ulega zabrudzeniu. Po kąpieli warto użyć odżywki do włosów

Do pielęgnacji kociego futra używamy wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla kotów. Nie należy używać ani ludzkich ani psich, ponieważ mogą powodować podrażnienia skóry i inne kłopoty zdrowotne. Oczywiście najlepiej wybierać produkty z górnej półki, czyli te dobrej jakości. Mamy wówczas pewność, że nie zaszkodzą naszemu pupilowi. Dobrym wyborem są również koncentraty, czyli preparaty, które rozcieńcza się przed użyciem, ponieważ są najbardziej wydajne i ekonomiczne. Przy zakupie powinniśmy też zwrócić uwagę na to, do jakiego rodzaju i barwy futra są przeznaczone. Kosmetyki nie powinny bowiem negatywnie wpływać na strukturę i kolor włosów, zwłaszcza w przypadku kotów wystawowych. Większość szamponów, odżywek i innych preparatów czyszczących dla kotów jest uniwersalna, czyli nadają się dla każdego zwierzaka, ale istnieją też takie, które przeznaczone są do pielęgnacji konkretnego rodzaju okrywy włosowej i umaszczenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Jaka szczotka dla kota jest najlepsza?

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.