Sklep online
Sklep online

Pielęgnacja i żywienie kotki w ciąży

Ciąża u kotów trwa około dziewięciu tygodni. Przez cały ten okres przyszła matka wymaga odpowiedniej opieki, którą musimy jej zapewnić. Ponadto, zanim zdecydujemy się dopuścić naszą kotkę do kocura musimy dobrze się zastanowić, czy jesteśmy wstanie zapewnić właściwą opiekę także kociętom i znaleźć im nowe domy.

Pierwszy okres ciąży u kotów

Przez pierwsze trzy tygodnie objawy ciąży u kotów są niedostrzegalne. Pierwszym widocznym sygnałem świadczącym o tym, że doszło do zapłodnienia jest zaróżowienie i obrzmienie sutków, które pojawia się między trzecim a czwartym tygodniem ciąży. Znika ono po kilku dniach.

Początkowo zachowanie kotki nie zmienia się. Nadal jest ona bardzo aktywna, skacze po meblach i bawi się jak zwykle. Nie powinniśmy jej tego zabraniać, ponieważ w żaden sposób nie zagraża to rozwijającym się płodom, a pozwala przyszłej matce utrzymać dobrą kondycję. Bez obawy możemy również brać naszą kotkę na ręce. W pierwszym trymestrze ciąży płody są jeszcze bardzo małe i nie ma ryzyka ich mechanicznego uszkodzenia.

Apetyt kotki utrzymuje się początkowo na mniej więcej stałym poziomie. Tuż po zapłodnieniu może nawet spaść. Nie powinno nas to jednak zbytnio martwić, jeśli nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy. Kocia matka zaczyna wyraźnie przybierać na wadze dopiero około 5 tygodnia ciąży. Od tego momentu rozwój płodów nabiera tempa. Okres najszybszego rozwoju przypada na trzeci trymestr ciąży, wówczas kształtują się szkielety kociąt.

Tuż przed narodzinami kociąt

Przez cały okres ciąży powinniśmy zapewnić kotce spokój i unikać stresujących dla niej sytuacji. Odnosi się to również do wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Nie należą one do tych rzeczy, za którymi koty przepadają, dlatego należy ograniczyć je do minimum. Nie ma zresztą takiej potrzeby, jeśli kotka zachowuje się normalnie, a my nie zauważyliśmy żadnych niepokojących objawów, np. ropnych wypływów z dróg rodnych.

Pamiętajmy by pod żadnym pozorem nie podawać kotce żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii!

W ostatnich trzech tygodniach ciąży aktywność przyszłej matki maleje. Szczególnie, gdy spodziewa się licznego miotu i znacznie przybrała na wadze. W tym okresie kotka może zacząć szukać dobrego miejsca na poród. Jest to zatem dobry moment, by przygotować dla niej takie miejsce.

Legowisko, w którym przyjdą na świat kocięta powinno znaleźć się w miejscu ustronnym i ciepłym. Musimy mieć jednak do niego dogodny dostęp, by w razie czego bez problemu pomóc rodzącej matce. Na tydzień przed porodem, najlepiej ograniczyć kotce przestrzeń życiową do pomieszczenia, w którym umieściliśmy porodówkę.

Poród kotki trwa zwykle dość długo. Urodzenie średniego miotu, składającego się z pięciu kociąt, trwa ponad dwie godziny, toteż jest to męczące dla matki i dla dzieci. Niektóre kotki rodzą bardzo szybko: co minuta jedno kocie. Inne bardzo wolno - przerwa między kociakami wynosi około godziny. Obie skrajności są nietypowe i niepożądane - odstęp między kolejnymi urodzeniami powinien wynosić pół godziny. Tyle czasu zajmują matce wstępne zabiegi pielęgnacyjne wokół jednego kociaka.

Desmond Morris, Dlaczego kot mruczy, 1996.

Żywienie kotki w ciąży

Dla kotki w ciąży najważniejsze jest odpowiedni pokarm. Powinien zawierać duże ilości białka oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Najlepiej podawać jej dobrej jakości suchą karmę dla kociąt i kotek w ciąży, która zapewni jej pełnowartościowe posiłki.

Podawanie tego rodzaju pożywienia jest praktyczne również z innego powodu. Kotka w ciąży powinna być karmiona małymi porcjami wielokrotnie wciągu dnia. Najlepiej by miała stały dostęp do karmy dla kotek w ciąży, co pozwoli jej samej regulować ilość zjadanego przez siebie pożywienia. Sucha karma idealnie się do tego nadaje, ponieważ nie psuje się szybko i długo może leżeć w miseczce.

Jeśli kotka otrzymuje pełnowartościową karmę podawanie jej suplementów dla kotów takich, jak preparaty witaminowo-mineralne zwykle jest całkowicie zbędne. A nawet jeśli istnieje taka potrzeba, koniecznie musimy uzgodnić to z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy bowiem, że nadmiar witamin i minerałów jest tak samo szkodliwy, co ich niedobór.

Oczywiście możemy serwować przyszłej matce przysmaki dla kotów, byle dobrej jakości.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Karma Miamor dla kociąt

Właściwe żywienie w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia kociaka to gwarancja zdrowego i pewnego startu w dorosłe życie. Dieta młodych futrzaków powinna być bogata w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego...

Czytaj więcej
Jakie obroże dla kota są najlepsze?

Wielu właścicieli uważa, że obroża nie jest kotu do niczego potrzebna. Tymczasem stanowi ona bardzo ważny element kociej wyprawki (dowiedz się, co powinna zawierać kocia wyprawka KLIK) i każdy wychodzący...

Czytaj więcej
Karmy Pro Plan dla kotów

Producentem karm Pro Plan dla kotów jest koncern Nestlè Purina, który jest również właścicielem takich znanych marek, jak Friskies, Gourmet, Dog Chow i Cat Chow. Czym charakteryzują się karmy Pro...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram