Pająki

Pająki

Pająki wzbudzają w ludziach rozmaite emocję, od strachu po zachwyt. Należy jednak przyznać, że są to zwierzęta niezwykle, doskonale przystosowane do środowiska życia i wspaniali łowcy. Nić pajęcza od dawna stanowi przedmiot badań naukowców, jest bowiem bardziej wytrzymała niż stalowe liny.

Środowisko naturalne pająków

Pająki zamieszkują niemal wszystkie środowiska na całym świecie, poza Antarktydą.

Wygląd pająków

Pokryte szczecinkami ciało pająków składa się z dwóch części: głowotułowia i odwłoka.

Głowotułów tworzy zrośnięta z tułowiem głowa. Na spodniej stronie znajduje się sześć par odnóży, z których tylko cztery ostatnie używane są do chodzenia. Pierwszą parę odnóży stanowią szczękoczułki. To właśnie w nich znajdują się ujścia gruczołów jadowych. Druga para odnóży to tak zwane nogogłaszczki. Służą do różnych celów, samce używają ich na przykład w trakcie kopulacji.

Odwłok stanowi większą część ciała pająka. To właśnie tu mieści się większość narządów wewnętrznych, w tym także serce. Na końcu odwłoka znajdują się kądziołki przędne, czyli gruczoły wytwarzające nić pajęczą.

Zachowanie i wymagania pająków

Obcując z nimi zawsze należy zachować ostrożność. Co prawda, tylko nieliczne gatunki dysponują jadem zabójczym dla człowieka, ale każde ukąszenie pająka może być bardzo bolesne. Jednak gdy jest się uczulonym na ich jad, każde ukąszenie może być tragiczne w skutkach. Wśród hodowanych gatunków są takie, które bez problemu można brać do ręki, jak i takie, które atakują człowieka przy każdej próbie zbliżenia się do nich.

Polują z zasadzki, choć nie wszystkie używają wytwarzanych przez siebie sieci jako pułapek. Sieć może być na przykład rozpostarta wokół kryjówki. Schowany pająk przy pomocy swych odnóży odbiera każde, nawet najmniejsze drgania sieci. Gdy tylko ofiara jej dotknie, natychmiast wyskakuje z kryjówki i chwyta zdobycz.

Terrarium nie musi być duże, ponieważ zwierzęta te nie należą do ruchliwych. Większość czasu spędzają w ukryciu, w oczekiwaniu na zdobycz. Wystrój terrarium zależy od hodowanego gatunku. Pająki naziemne hoduje się w terrariach niskich, ale o proporcjonalnie dużej powierzchni dna. Jako podłoże stosuje się najczęściej włókna kokosowe lub torf, jedynym elementem wystroju może być kawałek korzenia. Z kolei gatunki nadrzewne wymagają terrarium wysokiego, wyposażonego w konary do wspinania.

Prowadzą samotny tryb życia. Każdy osobnik własnego gatunku może być potraktowany jak smaczna przekąska. Jedynie w okresie godowym dochodzi do krótkiego spotkania dwóch płci, ale nawet wówczas samiec, który zwykle jest mniejszy i słabszy do samicy, zmuszony jest stosować rozmaite sztuczki, by nie zostać zjedzony przez wybrankę swojego serca.

Rozmnażanie pająków

Rozmnażanie w niewoli nie jest łatwe, ponieważ samica, która nie jest jeszcze gotowa do rozrodu może potraktować samca jak zdobycz. Jaja składane są do utworzonych z pajęczej sieci kokonów. Samice niektórych gatunków opiekują się złożonymi przez siebie jajami do chwili wyklucia się młodych.

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Paweł
    Gru 31, 2014 - 05:18 PM

    „Prowadzą samotny tryb życia. Każdy osobnik własnego gatunku może być potraktowany jak smaczna przekąska.” – Poleciłbym dodać, że niektóre gatunki nadają się do trzymania w grupie ;)(np. H.incei, H.villosella, większość z rodzaju Poecilotheria spp.)

    Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.