Nierozłączki

Nierozłączki

Nierozłączki należą do najbardziej popularnych papug, obok papużki falistej. Niestety w swoim naturalnym środowisku zagrożone są wyginięciem, dlatego zostały objęte ochroną. Oprócz nierozłączki czerwonoczelnej, wszystkie sprzedawane gatunki muszą posiadać świadectwo pochodzenia CITES!

Środowisko naturalne nierozłączek

Nierozłączki pochodzą ze wschodniej i południowej Afryki. Wyjątkiem jest zamieszkująca Madagaskar nierozłączka siwogłowa.

Wygląd nierozłączek

Papużki nierozłączki są małymi ptakami, 13 – 16 cm. Mają krępe ciała z dużą głową i krótkimi ogonami. Jak na niewielkie rozmiary, mają całkiem pokaźne dzioby i duże, silne nogi. Jak u wszystkich papug, dwa palce skierowane są do przodu, a dwa do tyłu. Dominującą barwą upierzenia u wszystkich gatunków jest barwa zielona. Mogą one występować w kilku odmianach barwnych.

Długość życia nierozłączek

Nierozłączki mogą dożyć dziesięciu lat.

Zachowanie i wymagania nierozłączek

Nierozłączki są bardzo towarzyskimi ptakami. Najbardziej jednak lubią własne towarzystwo. Są dosyć głośne, a wydawane przez nie dźwięki raczej trudno uznać za przyjemne. Są bardzo ruchliwe i szybko latają. Klatka dla nierozłączek powinna być więc sporych rozmiarów.

Lubią sypiać w dziuplach, dlatego w ich klatkach zawsze mogą znajdować się budki, nie tylko w okresie lęgowym. Papużki te dają się oswoić, chociaż wymaga to od opiekuna dużo cierpliwości.

Niewątpliwie samotny ptak szybciej nawiąże kontakt z opiekunem, ale nie powinno się trzymać nierozłączek pojedynczo. Zawsze odbija się to niekorzystnie na ich psychice. Z ptasiego punku widzenia, partner-człowiek powinien przebywać z nim przez całą dobę, w dzień i w nocy, co z prozaicznych powodów nie jest możliwe. Nawet kilka godzin dziennie spędzonych z opiekunem nie wystarczy papużce do szczęścia.

Pożywienie nierozłączek

Podstawowym pożywieniem nierozłączek są gotowe pokarmy dla nierozłączek. Jako urozmaicenie możemy podawać im warzywa, owoce i zieleninę.

Rozmnażanie nierozłączek

U większości gatunków nie ma różnic w kolorze upierzenia, trudno więc rozpoznać płeć danego osobnika. Samiec i samica różnią się między sobą tylko kształtem głowy. U niezrozłączek siwogłowych samiec ma głowę jasnoszarą, a samica zieloną.

Nierozłączki żyją w monogamicznych związkach. Więź między partnerami jest tak silna, że znalazła nawet odzwierciedlenie w ich polskiej nazwie. Nie jest jednak prawdą to, że śmierć jednego ze „współmałżonków” pociąga za sobą śmierć drugiego. „Owdowiały” ptak może ponownie „wstąpić w związek małżeński”.

Jaja składane są w budkach lęgowych. Niektóre nierozłączki, w przeciwieństwie do większości papug, wyściełają swoje gniazda. Stosują ciekawy sposób przenoszenia materiału na gniazdo: gałązki, źdźbła traw, a nawet skrawki papieru wtykają sobie między pióra na grzbiecie.

Systematyka nierozłączek

Wszystkie gatunki nierozłączek zaliczane są do tego samego rodzaju i znajdują się w podrodzinie papug właściwych, tej samej do której należą papużki faliste.

Najbardziej popularnymi i najczęściej sprzedawanymi w sklepach są nierozłączki czerwonoczelne. Innymi gatunkami są: nierozłączka siwogłowa, nierozłaczka Fischera, nierozłączka czarnogłowa.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: papugowe
Rodzina: papugowate
Podrodzina: papugi właściwe
Rodzaj: Agapornis

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe

 


Gady
Psy
Ptaki
Małe ssaki
Akwarystyka
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu
Mail z kodem rabatowym dotrze do Ciebie w ciągu 24 h.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 38 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »
Sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do e-sklepu»
System agencyjny Kakadu

Otwórz sklep zoologiczny z siecią Kakadu
Dołącz do nas »

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Kontakt z biurem

tel. 22 762 97 07, fax. 22 762 97 17
kakadu@kakadu.pl

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy
Portal kakadu.pl to baza kilkuset artykułów dotyczących tematyki zwierząt.
Gazetka promocyjna

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.