mokra karma dla kociat 938x535 - Mokra karma dla kociaka

Mokra karma dla kociaka

Odpowiednie żywienie mruczących maluchów gwarantuje im właściwy rozwój i pewny start w dorosłość. Skomponowanie jadłospisu dla młodego futrzaka bywa jednak pewnym wyzwaniem. Dieta kociąt powinna być bowiem niezwykle bogata w różnorodne składniki odżywcze, ale jednocześnie dostosowana do jeszcze niedojrzałego układu pokarmowego młodych zwierzaków. Spore znaczenie ma również smakowitość serwowanego pożywienia. W menu kociaków nie może więc zabraknąć mokrej karmy, wprost stworzonej dla małych smakoszy.

Szczególne potrzeby żywieniowe kociąt

Okres intensywnego wzrostu i rozwoju ma decydujący wpływ na całe przyszłe życie czworonogów. Pewnych braków w socjalizacji nie sposób nadrobić bowiem w późniejszym życiu, podobnie jak i niedoborów żywieniowych. W diecie kociąt muszą znaleźć się substancje odpowiedzialne za prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego (np. nienasycone kwasy tłuszczowe), a także białka i minerały służące jako składniki budulcowe układu szkieletowego. Pokarm dla młodych zwierzaków powinien być ponadto wysokoenergetyczny. Niezbędne jest też stymulowanie układu immunologicznego małych futrzaków przy pomocy pożywienia zawierającego prebiotyki. Warto pamiętać również o tym, że pewne nawyki i preferencje kształtują się już na pierwszym etapie kociego życia. Jadłospis młodych futrzaków nigdy nie powinien być więc monotonny. Mruczki muszą mieć szansę poznać pożywienie różniące się smakiem, zapachem, konsystencją i teksturą. Dzięki temu staną się mniej selektywne w wyborze pokarmu i w przyszłości dużo łatwiej będzie nam stworzyć dla nich różnorodne menu. Nie zapominajmy jednak, że kociaki mają ograniczone możliwości trawienia, jak i spożywania pokarmu. Wszelkie przekąski muszą być zatem lekkostrawne, dobrze przyswajalne i przystosowane do drobnych zębów futrzaków (dowiedz się więcej o karmach dla kociąt KLIK).

Zalety podawania kociakom mokrych pokarmów

Mokre pokarmy dla kociąt idealnie sprawdzają się w roli pierwszego pożywienia, które jest w stanie zastąpić maluchom mleko matki. Zwierzaki zaraz po odsadzeniu potrzebują bowiem bardzo odżywczego pokarmu, którego konsystencja będzie zbliżona do pokarmu płynnego. Wilgotne pożywienie w formie musu pozwala kociętom na stopniowe doskonalenie umiejętności samodzielnego jedzenia. Mamy też pewność, że ich drobne zęby poradzą sobie z tego typu pokarmem. Istotną rolę odrywa wysoka smakowitość mokrych pokarmów. Młode futrzaki pałaszują je z przyjemnością, dlatego odsadzenie zwierzaków i przyzwyczajenie ich do stałego pożywienia nie nastręcza trudności. Karmy mokre mają zazwyczaj wyższą zawartość białka, a niższą węglowodanów niż pokarmy suche. Dzięki temu kociaki otrzymują składniki, których najbardziej potrzebują, a ich wrażliwe przewody pokarmowe nie są nadmiernie obciążone. Nie bez znaczenia jest też bogata oferta wilgotnych przysmaków. Eksperymentowania z suchymi pokarmami, zwłaszcza na pierwszym etapie życia mruczków, może być skomplikowane, a nawet ryzykowne. Wprowadzanie do jadłospisu małego futrzaka mięsnych przekąsek o różnych smakach najczęściej nie wymaga natomiast przeprowadzania drobiazgowych analiz. Niewątpliwym atutem wilgotnych pokarmów jest ponadto ich naturalność – nasz pupil może za każdym razem otrzymać świeży posiłek, który nie został poddany wielowymiarowej obróbce technologicznej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Karmy dla starszych kotów

Jaką mokrą karmę wybrać dla kociaka?

Wybierając mokrą karmę dla kociaka, zwróćmy baczną uwagę na zawartość mięsa. Dla młodych futrzaków idealne mogą okazać się pokarmy oparte na bazie lekkostrawnego drobiu. Pożywienie powinno również zawierać niezbędne dla zwierzaka minerały i witaminy. Pozytywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie kociaków mogą mieć składniki takie jak drożdże (stymulują odporność i regulują pracę przewodu pokarmowego) czy olej z łososia (zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oddziałują na rozwój mózgu i zdolności uczenia się). W składzie najlepszych wilgotnych pokarmów nie znajdziemy za to zbóż ani substancji konserwujących i sztucznych aromatów. Warto przyjrzeć się też samej teksturze i konsystencji pożywienia. Najmłodszym mruczkom z powodzeniem możemy zaoferować mus, trochę starsze z przyjemnością posmakują natomiast niewielkich mięsnych kawałów w aromatycznym sosie lub w galaretce. Pamiętajmy, że oprócz mokrych pokarmów podstawowych na rynku dostępne jest całe mnóstwo karm uzupełniających – do podawania jako przysmaki między posiłkami (poczytaj więcej o przysmakach dla kociąt KLIK). Nie ma przeciwwskazań, by od czasu do czasu uraczyć nimi mruczka, który na co dzień zajada się suchą karmą.

↓ MOKRE KARMY DLA KOCIĄT ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.