Mandarynka

Mandarynka

Mandarynki należą do najpopularniejszych i najładniejszych kaczek. Są ozdobą każdego stawu i oczka wodnego (oczywiście odpowiedniej wielkości). Zasługują na naszą uwagę również dlatego, że nie są wymagające i dobrze radzą sobie w naszym klimacie.

Środowisko naturalne mandarynek

Mandarynki zamieszkują dorzecze Amuru, Sachalin, Japonię, Mandżurię i wschodnie Chiny. Zimuje w Japonii i południowo-wschodnich Chinach.

Wygląd mandarynek

Mandarynki są niewątpliwie jednymi z najpiękniejszych kaczek.

Samiec w upierzeniu godowym jest wręcz bajecznie ubarwiony. Pióra na szyi ma złoto-pomarańczowe, pierś ciemno fioletowa z czarnymi i białymi pasami, brzuch biały, boki beżowo-brązowe a grzbiet, lotki i ogon ma szaro-brunatne. Pomarańczowo-brązowe pióra na skrzydłach tworzą ustawione pionowo do góry chorągiewki. Czoło jest ciemno zielone, policzki białe z kremowym nalotem w okolicy dzioba. Na głowie białe, brunatne i zielone pióra tworzą wspaniały czub. Dziób czerwony, nogi pomarańczowe.

Samiczka ma znacznie skromniejsze upierzenie. Brązowo-szare z białym brzuchem.

W hodowli uzyskano inne odmiany barwne, w tym kremową i białą.

Dorosły ptak ma długość ok. 42-43 cm. Samiec wazy mniej więcej 600g a samica 500g.

Zachowanie i wymagania mandarynek

Mandarynki należą do jednych z najłatwiejszych w hodowli kaczek ozdobnych. Są odporne na nasze warunki klimatyczne i mogą przebywać na zewnątrz nawet w zimie. Trzeba im tylko zapewnić ciepłe miejsca noclegowe.

Mandarynki możemy hodować zarówno w obszernych wolierach dla ptaków, jak i w ogrodzie. W tym drugim przypadku musimy tylko pamiętać o regularnym podcinaniu lotek naszym ptakom, by nie mogły uciec. Nie da się zaprzeczyć, że nasze kaczki najlepiej będą czuły się w ogrodzie, w którym będą miały możliwość spacerowania po trawie i chowania się między krzewami.

Ptakom musimy oczywiście zapewnić basen do pływania. Dla jednej pary wystarczy staw o powierzchni dwóch metrów kwadratowych z dogodnym dostępem do wody.

Ptaki najlepiej hodować parami. Są łagodne więc mogą dzielić wybieg z innymi spokojnymi gatunkami kaczek.

Pożywienie mandarynek

Mandarynki odżywiają się roślinami i drobnymi bezkręgowcami, które w okresie letni będą mogły znajdować sobie w ogrodzie same. Co oczywiście nie zwalnia nas z obowiązki karmienia naszych ptaków. Najlepiej podawać im specjalne pasze dla kaczek.

Rozmnażanie mandarynek

Mandarynki bardzo chętnie przystępują do rozrodu. W naturze ptaki te gniazdują w dziuplach drzew. W hodowli musimy zapewnić im odpowiednio duże budki lęgowe, zwieszone na wysokości około 1 m i wyścielone słomą lub sianem.

Na przełomie maja i czerwca samica znosi od 9 do 12 jaj. Pisklęta wykluwają się po około 30 dniach. Są porośnięte puchem i od razu opuszczają rodzinne gniazdo.

Systematyka mandarynek

Najbliższymi krewniakami mandarynek są nasze domowe kaczki, łabędzie i gęsi

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: blaszkodziobe
Rodzina: kaczkowate
Rodzaj: Aix
Gatunek: Aix galericulata (mandarynka)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Ptaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.