Lorysa górska

Lorysa górska

Lorysa górska, zwana również lorysą tęczową, jest jednym z najbardziej pstrokato ubarwionych gatunków papug. Nie należy do ptaków trudnych w hodowli. Małym problemem może być zapewnienie jej odpowiedniego, urozmaiconego pokarmu.

Środowisko naturalne lorysy górskiej

Lorysa górska ta występuje na Nowej Gwinei, na licznych wyspach Indonezji, w Hongkongu, na Nowej Zelandii i w Australii.

Wygląd lorysy górskiej

Lorysa górska dorasta do około 20 – 30 cm. Jest bardzo kolorowa. Skrzydła, grzbiet i ogon ma połyskująco ciemnozielone, głowę niebieską lub czarno-niebieska pokryta delikatnym wzorem, kark żółto-zielony, często żółty, brzuch niebieski, pierś czerwoną z niebieskimi poprzecznymi pręgami, które mogą być różnej wielkości u różnych podgatunków lub może ich w ogóle nie być.

Długość życia lorysy górskiej

Lorysy górskie żyją około 20 lat

Zachowanie i wymagania lorysy górskiej

W naturze lorysu górskie często wędrują w poszukiwaniu pokarmu. Żyją parami lub w małych grupach. W niewoli powinniśmy zapewnić im dużą klatkę dla papug lub nawet wolierę wewnętrzną dla ptaków. Po aklimatyzacji mogą ciepłe miesiące roku spędzać w wolierze zewnętrznej.

Pomieszczenie dla tych papug powinno być łatwo dostępne i łatwe w czyszczeniu. Niestety, lorysy górskie bardzo brudzą przy jedzeniu i wydalają papkowate odchody. Dlatego klatkę lub wolierę należy często i regularnie sprzątać.

Jak niemal wszystkie papugi łatwo się oswajają i są towarzyskie. Jeśli trzymamy w domu tylko jedną sztukę, powinniśmy poświęcać jej dużo czasu i uwagi.

Pożywienie lorysy górskiej

Podstawowym pokarmem lorys górskich jest nektar kwiatów. W hodowli zastępujemy go specjalnymi pokarmami dla lorys.

Codziennie podajemy również mieszankę miękkich i soczystych owoców. Dodatkowo możemy podawać niewielkie ilości przecierów owocowych dla niemowląt.

Lorys nie należy karmić orzechami i innymi twardymi pokarmami, ponieważ przy ich jedzeniu niszczą delikatne „włoski” na języku, które pomagają im spożywać nektar.

Rozmnażanie lorysy górskiej

W dobrych warunkach, jeśli uda nam się dobrać parę, możemy spodziewać się, że nasze ptaki przystąpią do lęgów. Lorysy składają jaja w budkach lęgowych. Wysiadywanie trwa około 25 dni, a pisklęta opuszczają gniazdo po około 70 dniach.

Systematyka lorysy górskiej

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: papugowe
Rodzina: papugowate
Rodzaj: Trichoglossus
Gatunek: Trichoglossus haematodus (lorysa górska)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Ptaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.