Letni spacer gadem – czyli wyprawa poza terrarium okładka 938x535 - Letni spacer z gadem – czyli wyprawa poza terrarium

Letni spacer z gadem – czyli wyprawa poza terrarium

Zbliża się lato, w związku z tym miłośnicy terrarystyki odwiedzając sklepy Kakadu często nas pytają – czy z gadem można „wyjść na spacer”?

Temperatura dla gadów jest najważniejsza

Pierwszym i chyba najważniejszym czynnikiem pozwalającym wyprowadzić gada na dwór jest zewnętrzna temperatura. Oczywiście każdy gatunek ma swoje własne preferencje w tym zakresie i należy mieć to na uwadze. Aby zwierzę się nie przeziębiło, ilość stopni Celsjusza na zewnątrz powinna być średnią utrzymywaną w jego terrarium. Kąpiel słoneczna, w porównaniu z wygrzewaniem się pod żarówką grzewczą, jest dla naszego żółwia, jaszczura czy węża bezcenna. Należy jednak pamiętać o tym, że nasz zmiennocieplny podopieczny musi też mieć do dyspozycji kawałek zacienionej przestrzeni, gdzie będzie mógł się schronić, by uniknąć przegrzania.

Bezpieczny spacer z gadem

Drugą nie mniej ważną sprawą przy organizowaniu letniej zagrody dla mieszkańca terrarium jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Obojętne czy jest to balkon, osiedlowy trawnik, park, czy przydomowy ogródek.

Gady z którymi można wyjść na dwór

W przypadku żółwia sprawa jest dosyć prosta, wystarczy go po prostu pilnować żeby nie uciekł. Choć jest on symbolem powolności, to wystarczy chwila naszej nieuwagi i już tracimy go z oczu. Żółwie są mistrzami chowania się i kamuflowania w różnych zakamarkach i zakopywania w ziemi – niejeden właściciel tego gada wie o czym mówię.

Wyjście z domu z wężem to już trudniejsze zadanie, a tym bardziej z takim, który do tej pory obcował tylko ze swoim opiekunem. Taki zwierzak wymaga stałego nadzoru. Choć może być oswojony to w wyniku stresu spowodowanego nową sytuacją może nawet ugryźć, dlatego należy przez cały czas kontrolować jego głowę.

Największym wyzwaniem jest spacer z jaszczurką. Oczywiście wiele mniejszych gatunków absolutnie do tego się nie nadaje. Wystarczy chwila, aby zwierzę uciekło, a próba jego schwytania skończy się fiaskiem bądź odrzuceniem przez jaszczurkę ogona.  Te którym można zorganizować wyjście na dwór to agamy brodate, warany i legwany. Pomimo że to dość duże zwierzęta, również są bardzo szybkie i należy ich bardzo dobrze pilnować. Choć na co dzień spokojne i oswojone w zetknięciu z nowym otoczeniem, którego nie znają, mogą się przestraszyć i próbować czmychnąć w najlepszym przypadku na drzewo, a w najgorszym w siną dal czy na ruchliwą ulicę.

Czy warto wyprowadzać gady na spacer

Jak widać „wyprowadzanie na spacer” niektórych gadów jest wykonalne, nawet może być to dla nich przyjemne. Jednak nie jest to łatwe, a czasem nawet mało bezpieczne. Jeśli takie zwierzę ucieknie ma bardzo niewielką szansę na przeżycie. Niektóre gatunki w takiej sytuacji mogą też kogoś wystraszyć lub ugryźć. Dlatego pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się wyjść z domu z takim pupilem, to przede wszystkim dla niego a nie naszej zabawy. Jeśli nie mamy pewności, że poradzimy sobie na takim spacerze pozostańmy w domu pamiętając by zawsze zapewniać zwierzęciu w terrarium jak najlepsze warunki.

Zdjęcia: Fotolia.com

park-targówek-sklep-terrarystyczny

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Dominik
  Cze 04, 2017 - 10:28 AM

  Czy można wpuścić do własnoręcznie wykonanej woliery ?

  Reply
  • Anita Jachimczuk
   Cze 13, 2017 - 03:29 PM

   Panie Dominiku,

   Jeżeli wykonana własnoręcznie spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, to jak najbardziej tak.

   Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.