Królik miniaturowy

papug200 1 - Królik miniaturowy
Karmę dla królika miniaturowego kup w e-sklepie Kakadu »

Króliki miniaturowe należą do jednych z najbardziej ulubionych domowych zwierzątek. Przede wszystkim z powodu swojego wyjątkowo uroczego wyglądu.

Środowisko naturalne królików miniaturowych

Króliki miniaturowe są jedną z ras udomowionej formy dzikich królików europejskich, które po raz pierwszy zostały najprawdopodobniej udomowione na obszarze dzisiejszej Hiszpanii. Region ten uchodzi nie tylko za ojczyznę królików domowych, ale całego gatunku, który dzięki pomocy człowieka rozpowszechnił się po całej Europie.

Co ciekawe, nazwę „Hiszpania”, niektórzy badacze wywodzą od łacińskiego słowa „Hispania” (tak nazywali ten kraj mieszkańcy Imperium Romanum), która jest przekształconą formą nazwy i-shepan-ham, którą feniccy żeglarze nadali królikom. Rzymianie tak rozsmakowali się w mięsie tych zwierząt, że przywieźli je na tereny wszystkich podbitych przez siebie krajów.

„Prawdziwa hodowla” królików, oparta na świadomym doborze par celu uzyskania potomstwa o określonych cechach, rozpoczęła się jednak najprawdopodobniej w czasach średniowiecza we francuskich klasztorach. Pierwotnym celem tej hodowli było pozyskiwanie smacznego i wartościowego mięsa. Później rozpoczęto selekcję pod kontem futra.

Domowymi pupilami króliki stały się zapewne dopiero w XIX wieku w Anglii. Wtedy też rozpoczęto hodowlę ras typowo ozdobnych. Pierwsze króliki miniaturowe pojawiły się, jak się uważa, na początku lat 60 XX wieku w Holandii.

Wygląd królików miniaturowych

Rasowe, wyselekcjonowane egzemplarze królików miniaturowych są bardzo małe (mniej więcej do 30 cm długości) ale większość zwierząt sprzedawanych w sklepach to osobniki nierasowe, które mogą osiągać znacznie większe rozmiary.

Mimo setek lat hodowli, królik miniaturowy poza pewnymi różnicami w proporcjach poszczególnych części ciała, strukturą futra i wielkością, zachował wiele cech swojego dzikiego przodka. Między innymi ma silne tylne kończyny, które są znacznie dłuższe od przednich, dzięki którym może wykonywać długie skoki. Posiada również stale rosnące siekacze, które muszą być stale ścierane podczas gryzonie, w przeciwnym razie stały by się zbyt długie, co uniemożliwiłoby zwierzęciu pobieranie pokarmu.

Istnieje kilka odmian królików miniaturowych, które różnią się od siebie takim cechami, jak osadzenie uszu i struktura okrywy włosowej. Na przykład: króliki gładkowłose, długowłose, reksy, lwy, baranki.

Długość życia królików miniaturowych

Króliki żyją średnio około 7 lat.

Zachowanie królików miniaturowych

Swoich dzikich przodków króliki miniaturowe przypominają również z zachowania. Na przykład w chwili zagrożenia nieruchomieją przycupnięte. W ten sposób ich dzicy krewniacy próbują ukryć się przed wzrokiem drapieżników, w czym pomaga im maskująca barwa futra. Jeśli to im się nie uda, rzucają się do ucieczki – biegają bardzo szybko, gwałtownie zmieniając kierunek.

Znieruchomienie i ucieczka są ich głównymi formami obrony przed drapieżnikami, ale nie jedynymi. Przyparte do muru, bez możliwości ucieczki króliki potrafią dzielnie się bronić, skacząc na wroga, gryząc i uderzając go zaopatrzonymi w mocne pazury łapami. Swych łap króliki kopią używają również podczas walk godowych. Zdarza się także, że nieoswojone, kopią człowieka.

Samce królików mają zwyczaj znaczyć swoje rewiry moczem, co z oczywistych względów jest trochę kłopotliwe. Pomóc może zabieg kastracji, który wskazany jest również dlatego, że niewykastrowane samce bywają czasami nadpobudliwe. Osobniki obydwu płci mają również gruczoły zapachowe pod żuchwą. Ich wydzielina także służy znaczeniu terytorium.

Króliki mają bardzo dobry słuch i węch. Zmysły te umożliwiają zawczasu zidentyfikować zbliżającego się wroga. Węchem posługują się również podczas wyszukiwaniu i rozpoznawaniu pokarmu. Nieco słabszy od wymienionych zmysłów jest u nich wzrok. Najlepiej postrzegają obiekty będące w ruchu. By zwiększyć pole widzenie, zwierzęta co jakiś stają wyprostowane na tylnych nogach. Króliki posiadają również długi wibrysy, błędne zwane wąsami, czy włosy czuciowe, pomagające im orientować się w otoczeniu. Podobne włosy czuciowe rosną im także nad oczami.

Wymagania królików miniaturowych

Najważniejszą rzeczą, którą potrzebujemy kupić dla naszego królika jest klatka. Przy jej wyborze powinniśmy uwzględnić fakt, że są to zwierzątka ruchliwe, potrzebują zatem odpowiednio dużej przestrzeni. Należy przyjąć, iż minimalne rozmiary klatki dla jednego osobnika powinny wynosić 100 cm długości na 50 cm szerokości, ale oczywiście jeśli kupimy większą, będzie jeszcze lepiej. Niezależnie jednak od jej wielkości, i tak powinniśmy wypuszczać naszego pupila na spacery po mieszkaniu.

Króliki prowadzą typowo naziemny tryb życia i nie potrafią się wspinać, dlatego klatki wysokie, piętrowe zupełnie się dla nich nie nadają. Ważna jest w ich przypadku odpowiednio duża powierzchnia dna. Skoro jednak mowa już o wysokości klatki, to powinna być ona taka, by zwierzątko mogło swobodnie stanąć słupka. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to zachowanie wrodzone, które pozwala królikom w porę dostrzec zagrożenie. Czują się dzięki temu bezpieczniej.

W klatce dla królika powinny znaleźć się: domek, kuweta, miski na jedzenie, paśnik na siano i poidło na wodę. Domek będzie stanowił namiastkę nory. Niektórzy twierdzą, że nie jest on wskazany, ponieważ zwierzątko będzie się w nim chować i trudniej będzie go oswoić. Nie wydaje się to jednak zgodne z prawdą. Jeśli będziemy poświęcać naszemu pupilowi dużo czasu, na pewno zdobędziemy jego zaufanie, a domek zapewni mu większe poczucie bezpieczeństwa, czyli lepsze samopoczucie. Najlepsze są domki drewniane, mimo że zwierzątko może je łatwo zniszczyć.

Na dno klatki sypiemy grubą warstwę ściółki. Mogą to być trociny lub drewniany granulat. Po tych pierwszych lepiej się zwierzętom chodzi, drugie mają zdecydowanie lepszą chłonność, łatwiej jest zatem utrzymać klatkę w czystości. W roli ściółki dla królików zupełnie nie sprawdza się siano. Pozornie wydaje się ono idealne, ale bardzo szybko zaczyna gnić pod wpływem wilgoci i stanowi doskonałe podłoże dla rozwoju bakterii.

Króliki są z natury zwierzętami towarzyskimi, można je więc trzymać w grupach. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że dwa samce mogą ze sobą walczyć, zwłaszcza wtedy, gdy w pobliży będą znajdować się samiczki. Problem ten można rozwiązać poddając samce kastracji. Najszybciej dogadają się ze sobą osobniki różnej płci, ale samca również będziemy musieli wykastrować, jeśli nie pragniemy mieć po naszych pupilach potomstwa.

Króliki powinno szczepić się przeciwko pomorowi króliczemu, który jest dla nich groźną chorobą zakaźną.

Żywienie królików miniaturowych

Pokarm dla królików nie może być wysoko kaloryczny. Powinien zawierać dużo błonnika, ale mało skrobi i cukrów prostych. Podstawę ich diety stanowić więc będą siano, różnego rodzaju zielonki, zioła, młode gałązki drzew liściastych, kora. Urozmaiceniem są warzywa, owoce oraz różne przysmaki, które można kupić w sklepach zoologicznych.

Na rynku dostępne są również gotowe pokarmy dla królików, które mają postać mieszanek lub granulatów. Mieszanki mają tę wadę, że zwierzęta zwykle wyjadają z nich to, co im najlepiej smakuje, inne składniki zaś pozostawiają nietknięte. Pod tym względem są gorsze od granulatów. Kupując jakikolwiek gotowy pokarm dla naszego pupila, pamiętajmy, by zapoznać się z jego składem, który powinien odpowiadać potrzebom żywieniowym królików.

Jedzenie, które podajemy naszemu zwierzakowi musi być świeże, suche i nie spleśniałe.

Rozmnażanie królików miniaturowych

Rozpoznanie płci jest łatwe u dojrzałych osobników. U młodych może być trudne. Trzeba delikatnie nacisnąć wokół ujścia dróg moczowo-płciowych, jeśli spowoduje to wynicowanie penisa na zewnątrz, dany osobnik jest samcem.

Ogromne zdolności rozrodcze królików stały się już przysłowiowe. Samica może wydać na świat kilka miotów rocznie. Młode rodzą się po trwającej około trzydziestu dni ciąży. Tuż po narodzinach są zupełnie gołe, ślepe i głuche.

Dojrzałość płciową osiągają w wieku pięciu – siedmiu miesięcy.

Systematyka królików domowych

Króliki nie są gryzoniami. Wprawdzie kiedyś zaliczane były do tego rzędu, jednakże ze względu na pewną różnicę w budowie anatomicznej, zostały z niej wydzielone. Naukowcy utworzyli osobny rząd zajęczaków, do którego obok królików należą zające i szczekuszki. Przodkiem wszystkich domowych królików jest dziki królik europejski, który występuje niemal w całej Europie i w północno-zachodniej Afryce, oraz w Austalii i na Nowej Zelandii.

Infografika o króliku miniaturowym

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: zajęczaki
Rodzina: zającowate
Rodzaj: Oryctolagus
Gatunek: Oryctolagus cuniculus f. domestica (królik europejski, forma udomowiona)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
 1. Patrycja
  Wrz 04, 2017 - 10:09 AM

  Witam serdecznie! Jako blogerka i mama Kornelii, od pewnego czasu szczęśliwa posiadaczka króliczka zajmuję się testowaniem oraz recenzją produktów, poszukuję firm małych oraz większych zainteresowanych współpracą. Chętnie zaprezentuję Państwa produkty na blogu automatycznie robiąc reklamę Państwa produktom i firmie . Jeżeli będą zainteresowani Państwo taką formą współpracy proszę o wiadomość zwrotną.

  Serdecznie pozdrawiam.
  Patrycja Wolska

  http://opiniowo.blogspot.com/
  http://instagram.com/opiniowo

  Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.