Królik miniaturowy

Królik miniaturowy

Króliki miniaturowe należą do jednych z najbardziej ulubionych domowych zwierzątek. Przede wszystkim z powodu swojego wyjątkowo uroczego wyglądu.

Środowisko naturalne królików miniaturowych

Króliki miniaturowe nie występują w naturze. Ich przodkami są dzikie króliki europejskie, które początkowo zamieszkiwały obszar dzisiejszej Hiszpanii, jednak przy pomocy człowieka rozprzestrzeniły się po świecie. Właśnie w Hiszpanii doszło do ich udomowienia.

Wygląd królików miniaturowych

Rasowe, wyselekcjonowane egzemplarze królików miniaturowych są bardzo małe (mniej więcej do 30 cm długości) ale większość zwierząt sprzedawanych w sklepach to osobniki nierasowe, które mogą osiągać znacznie większe rozmiary.

Tylne nogi królików są znacznie dłuższe od przednich, dzięki czemu mogą skakać na duże odległości i bardzo szybko uciekać. Poszczególne rasy różnią się od siebie wielkością, długością i osadzeniem uszu oraz strukturą i barwą futra.

Istnieje kilka odmian królików miniaturowych:

  • Króliki gładkowłose
  • Króliki długowłose
  • Króliki reksy
  • Króliki lwy
  • Króliki baranki

Długość życia królików miniaturowych

Króliki żyją średnio około 7 lat.

Zachowanie i wymagania królików miniaturowych

Króliki bardzo łatwo się oswajają i są towarzyskimi zwierzętami, choć niekastrowane samce mogą być trochę agresywne, szczególnie podczas okresu rozrodczego, i potrafią całkiem mocno kopać. Zdenerwowany i próbujący odstraszyć człowieka królik głośno tupie.

Samce bywają kłopotliwymi domowymi pupilami także dlatego, że znaczą swój rewir silnie pachnącym moczem. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest kastracja.

Podstawowym elementem wyprawki dla królika jest klatka. Minimalna wielkość klatki dla królików wynosi około 100 cm długości i 50 cm szerokości. Niestety króliki nie wspinają się, dlatego klatka powinna mieć dużą powierzchnie dna. Nie da się dołożyć zwierzęciu „przestrzeni życiowej”, kupując wysoką klatkę z drabinkami i wieloma półkami.

Podstawowym wyposażeniem klatki będzie domek dla gryzoni, kuweta dla królików, miseczki na jedzenie i poidło na wodę. Na dno klatki sypiemy odpowiednią ściółkę dla gryzoni i królików. Królik nie będzie również korzystał z kołowrotka.

Wysokość klatki powinna być na tyle duża, by zwierzęta mogły swobodnie stanąć słupka. W naturze królikom zagraża wiele niebezpieczeństw i stale muszą ich wypatrywać, dlatego często staja słupka, by rozejrzeć się po okolicy. Domowe króliki odziedziczyły to zachowanie po swoich przodkach i trzeba im to umożliwić.

Króliki można trzymać w grupach, ale samce mogą ze sobą walczyć. Można też je trzymać pojedynczo, jeśli zapewni im się kontakt z człowiekiem.

Króliki powinno szczepić się przeciwko pomorowi króliczemu, który jest dla nich groźną chorobom zakaźną.

Żywienie królików miniaturowych

Podstawę diety królików miniaturowych stanowią warzywa i siano. Trzeba koniecznie pamiętać, aby podawać produkty świeże i niepryskane. Królika należy karmić takimi porcjami, aby zjadał wszystko a pozostałe resztki należy sprzątnąć. Dietę można wzbogacić krajowymi owocami. Absolutnie nie wolno podawać wilgotnej karmy.

Co jeszcze lubią jeść króliki miniaturowe? Można także karmić podając im gotowe suche pokarmy dla królików dostępne w sklepach zoologicznych. Są to mieszanki oraz granulaty. Przy karmieniu gotowymi karmami koniecznie należy pamiętać o stałym dostępie do świeżej wody. Dietę możemy urozmaicać smakołykami dla królików.

Rozmnażanie królików miniaturowych

Rozpoznanie płci jest łatwe u dojrzałych osobników. U młodych może być trudne. Trzeba delikatnie nacisnąć wokół ujścia dróg moczowo-płciowych, jeśli spowoduje to wynicowanie penisa na zewnątrz, dany osobnik jest samcem.

Ogromne zdolności rozrodcze królików stały się już przysłowiowe. Samica może wydać na świat kilka miotów rocznie. Młode rodzą się po trwającej około trzydziestu dni ciąży. Tuż po narodzinach są zupełnie gołe, ślepe i głuche.

Dojrzałość płciową osiągają w wieku pięciu – siedmiu miesięcy.

Systematyka królików domowych

Króliki  nie są gryzoniami. Wprawdzie kiedyś zaliczane były do tego rzędu, jednakże ze względu na pewną różnicę w budowie anatomicznej, zostały z niej wydzielone. Naukowcy utworzyli osobny rząd zajęczaków, do którego obok królików należą zające i szczekuszki. Przodkiem wszystkich domowych królików jest dziki królik europejski, który występuje niemal w całej Europie i w północno-zachodniej Afryce, oraz w Austalii i na Nowej Zelandii.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: zajęczaki
Rodzina: zającowate
Rodzaj: Oryctolagus
Gatunek: Oryctolagus cuniculus f. domestica (królik europejski, forma udomowiona)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

Powiązane artykuły

Comments are closed

Sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 41 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »
Sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do e-sklepu»
System agencyjny Kakadu

Otwórz sklep zoologiczny z siecią Kakadu
Dołącz do nas »

Kontakt z biurem

tel. 22 762 97 07, 22 427 38 75
fax. 22 762 97 17
kakadu@kakadu.pl

Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 800 080 550 lub 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy
Portal kakadu.pl to baza kilkuset artykułów dotyczących tematyki zwierząt.
Gazetka promocyjna

Copyrıght 2014 Kakadu Sp. z o.o.