Klatki dla ptaków

Klatki dla ptaków

Człowiek od dawna hodował różne gatunki ptaków. Wiele z nich od setek lat, z pokolenia na pokolenie, przychodzi na świat w niewoli. Ale są i takie, które nadal odławia się w ich naturalnym środowisku. Każdemu z nich powinno się jednak zapewnić jak najlepsze warunki życia, dlatego powinnyśmy bardzo starannie wybierać klatki dla ptaków.

Klatka dla ptaków – Trudny wybór?

Klatka jest domem dla ptaka, w którym spędzi większość swojego życia. Dlatego należy bardzo starannie i uważnie wybierać „ten ich dom”. Wbrew pozorom wybór właściwej klatki dla ptaków nie jest taki trudny, jakby się to mogło wydawać. Wystarczy kierować się pewnymi podstawowymi zasadami.

Wielkość klatek dla ptaków

Klatka dla ptaków nigdy nie jest za duża, może być co najwyżej za mała – tak brzmi podstawowa zasada, którą obowiązuje przy wyborze klatki dla ptaków. Nie ma zatem potrzeby określać maksymalnych rozmiarów. Warto jednak powiedzieć, kilka słów o ich minimalnych rozmiarach.

Naturalnym żywiołem ptaków jest powietrze. Również w niewoli powinny mieć możliwość latania. Klatka powinna być więc przynajmniej na tyle duża, by ptak mógł swobodnie rozłożyć skrzydła i przefrunąć z jednej grządki na drugą.

Czyli minimalna szerokość klatki musi być przynajmniej dwukrotnie większa od rozpiętości skrzydeł ptaka, minimalna długość tak ze trzy razy większa od długości ciała, minimalna wysokość również co najmniej trzykrotnie większa niż długości jej lokatora.

Kształt klatek dla ptaków

Optymalna klatka dla ptaków powinna być zdecydowanie dłuższa niż wyższa. Przecież ptak lata głównie w poziomie, a nie w pionie. Długa klatka zmusi ptaki do fruwania z żerdki na żerdkę. Dotyczy to szczególnie papug, które krótkie dystanse wolą przemierzać na piechotę.

Popularne i często kupowane klatki dla ptaków„okrągłe” nie spełniają powyższego warunku, ponieważ zdecydowanie mają za dużą wysokość przy małej długość i szerokości.

Wielkim minusem okrągłej klatki jest to, że ptak może być obserwowany z każdej strony, przez co nie będzie czuł się komfortowo. Najlepsze są zatem klatki w kształcie prostopadłościanu. Ustawiając je przy ścianie pokoju zapewni się podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa.

Łatwy dostęp do wnętrza klatki dla ptaków

Kupując klatkę dla ptaków należy zwrócić uwagę na to, czy dostęp do jej wnętrza jest łatwy. Trzeba przecież karmić ptaka i zmieniać mu wodę w miseczce. Klatkę należy także czyścić. Te codzienne lub cotygodniowe czynności, które muszą być wykonane nie powinny stresować jej lokatora.

Właściwy odstęp między prętami w klatce dla ptaków

Odstęp między poszczególnymi prętami klatki dla ptaków zawsze musi być mniejszy od średnicy głowy ptaka. W przeciwnym razie istnieje poważne ryzyko, że wsadzi ją między pręty i powiesi się.

Solidność wykonania i wykończenia klatki dla ptaków

Klatka dla ptaków powinna być nie tylko estetycznie, ale i solidnie wykonana, i wytrzymała. Nie może mieć żadnych wystających drutów i im podobnych elementów, o które ptak może się skaleczyć.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Ptaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.