Kiedy z papużką falistą trzeba iść do weterynarza?

Kiedy z papużką falistą trzeba iść do weterynarza?

Papugi faliste, to ptaki niezwykle sympatyczne i towarzyskie. Przeważnie są radosne i pełne energii. Lubią się bawić i ciekawie zaglądają w każdy kąt, a ich hałaśliwe poćwierkiwanie wypełnia cały dom. Każdy właściciel papugi falistej, który poznał już dobrze jej niezwykły temperament, powinien być wyczulony na wszelkie odstępstwa od normalnego zachowania i wyglądu. Nagła ospałość lub brak apetytu powinny być sygnałem alarmowym, mogą bowiem świadczyć o złym samopoczuciu albo chorobie. Papużki nie wolno leczyć na własną rękę, najlepiej zatem od razu udać się do weterynarza.

Jak rozpoznać, że papuga falista jest chora?

W diagnozowaniu potencjalnych stanów chorobowych u papużek bardzo ważne jest to, jak dobrze znamy ich zwykłe zachowanie oraz jak szybko zauważymy w nim jakieś zmiany. Niewprawnemu hodowcy, który nie poznał jeszcze tak dobrze zwyczajów swojej papugi trudno będzie zaobserwować coś niepokojącego. Objawy niektórych chorób początkowo bywają łagodne i prawie niezauważalne, a ich zaostrzenie może świadczyć o wyjątkowo ciężkim stanie zwierzęcia.

Do podstawowych objawów chorobowych należy brak apetytu. Jeśli nasza papużka przestała jeść powinniśmy najpierw upewnić się co do jakości podawanego pokarmu. Jeżeli podaliśmy zwierzęciu nową mieszankę, może mu ona po prostu nie smakować, a być może ziarno jest stare lub spleśniałe. Podajmy inny pokarm, jeśli papuga nie zacznie jeść należy udać się do weterynarza. Kolejnym niepokojącym objawem jest osowiałość. Jeśli papuga zwykle była bardzo aktywna, a nagle stała się apatyczna i straciła zainteresowanie otoczeniem może to oznaczać osłabienie chorobą lub gorsze samopoczucie. Zwracajmy baczną uwagę również na stan upierzenia papugi. Pióra u zdrowego osobnika powinny być gładkie, błyszczące, a ich kolory żywe. Jeśli stały się blade, zmierzwione lub wypadają świadczy to o niedoborze witamin lub chorobie. Często chory ptak przestaje czyścić swoje piórka, stąd ich zły stan. Jeśli zauważymy pozlepiane pierze na głowie ptaka, znaczy to, że papuga wymiotowała. Natomiast jeśli papuga drapie się lub wydziobuje sobie pióra bardzo możliwe, że boryka się z pasożytami, na przykład świerzbem czy ptaszyńcem. Wtedy zaobserwujemy również osłabienie i utratę wagi.

Badajmy także oczy zwierzęcia. Jeżeli są półprzymknięte, zmętniałe, opuchnięte lub pojawiła się wydzielina, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Pozlepiane piórka wokół otworów usznych świadczą o wydobywającej się z nich wydzielinie.

Choroby papugi falistej

Częstą chorobą papugi falistej jest nieżyt żołądka i jelit. Przyczyn może być wiele, na przykład infekcje bakteryjne, zatrucie, przeziębienie lub niewłaściwe odżywianie. Najczęstszymi objawami są biegunka, wymioty, brak apetytu, senność oraz utrata wagi. Jeśli zauważymy podobne oznaki przede wszystkim zdezynfekujmy klatkę, odstawmy zielonkę i owoce. Podawajmy zwierzęciu jedynie przegotowaną wodę, proso i płatki owsiane. Jeżeli objawy nie ustąpią niezwłocznie udajmy się do lekarza. Jeśli papuga odżywia się prawidłowo, ale ciągle chudnie możliwe, że ma pasożyty wewnętrzne, takie jak nicień czy tasiemiec. Konieczna jest konsultacja z weterynarzem, który poda odpowiednie lekarstwa.

Wyjątkowo niebezpiecznymi chorobami są nieżyt nosa i tchawicy oraz zapalenie płuc. Można je wyleczyć jedynie w początkowych stadiach, więc ważne jest szybkie działanie opiekuna. Alarmujące są również wydzielina z nosa lub kaszel, a także ciężki albo świszczący oddech.

Równie groźną chorobą, przenoszącą się także na ludzi jest papuzica, wywoływana przez chlamydie. Zapadają na nią nie tylko papugi, ale również inne gatunki ptaków. Człowiek zaraża się drogą kropelkową. W jej leczeniu niezbędne są antybiotyki.

Papugi narażone są również na niedobory witamin, szczególnie A i B. Powoduje to szereg problemów, na przykład układu nerwowego i mięśniowego, kłopoty z koordynacją ruchową, a także zahamowanie wzrostu.

Zdjęcie: Fotolia.pl
banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Ptaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.