Karmy dla psów po sterylizacji

Karmy dla psów po sterylizacji

papug200 1 - Karmy dla psów po sterylizacji
Karmę dla psa po sterylizacji kup w e-sklepie Kakadu »

Psy kastrowane muszą być odpowiednio żywione. Specjalne gotowe karmy dla psów po sterylizacji znacznie ułatwiają skomponowanie prawidłowej diety kastrata. Produkty te znajdziemy głównie wśród suchego jedzenia. Są wyłącznie karmy dla psów dorosłych.

„Zabieg ten wykonany w odpowiednim wieku (zazwyczaj kastrację i sterylizację przeprowadza się u sześciomiesięcznych szczeniaków) najsilniej redukuje agresję wobec innych samców, znaczenie moczem, wspinanie się na inne psy i skłonność do włóczęgostwa. Nawet jeśli zabieg nie eliminuje problemu, zmniejsza jego nasilenie. Kastracja nie zawsze „leczy” agresję, lecz często ułatwia opanowanie agresywnych zachowań.” – Roger Tabor, Pies, 2007.

Dlaczego istnieją karmy dla psów po sterylizacji?

Karmy dla psów po sterylizacji » istnieją z prostego powodu: dieta kastrowanego zwierzaka powinna nieco różnić się od pożywanie osobnika niewysterylizowanego.

Sterylizacja psów polega zwykle na usunięciu jąder u samca i jajników oraz macicy u samic. Jadra i jajniki są jednocześnie gruczołami dokrewnymi, które w pewnym stopniu wpływają na metabolizm. Siłą rzeczy po usunięciu tych gruczołów musi on ulec zmianie, czego widocznym efektem jest większa skłonność do nadwagi u kastratów.

Tak na marginesie, różnica między sterylizacją, a kastracją jest mniej taka sama, jak między psem, a jamnikiem. Nie każda sterylizacja jest kastracją, ale każda kastracja jest sterylizacją, tak jak nie każdy pies jest jamnikiem, ale każdy jamnik jest psem. Sterylizacja polega bowiem na pozbawieniu zdolności rozrodczych, co można osiągnąć między innymi właśnie poprzez usunięcie gruczołów płciowych, czyli kastrację. Potocznie jednak obydwa pojęcia stosuje się zamiennie.

Pies po sterylizacji nie musi koniecznie utyć, ponieważ pozbawienie gruczołów płciowych nie jest jedynym czynnikiem. Ważne są również genetyczne skłonności, aktywność zwierzęcia, no i oczywiście dieta (dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować psa po kastracji KLIK).

Podstawową cechą karm dla psów po sterylizacji jest więc stosunkowo niska zawartość tłuszczów, czyli zmniejszona kaloryczność. Ponadto znajdziemy w nich zwykle dodatek związków wpływających na metabolizm tłuszczów, np. L-karnitynę. Produkty te mogą również zawierać więcej tzw. wypełniaczy, czyli składników, które nie są trawione, ale zwiększają objętość karmy.

Jak wybrać karmę dla psów po sterylizacji?

Karmy przeznaczone dla kastrowanych psów znajdziemy głównie wśród produktów z wyższej półki. Poniekąd jest to dobre, ponieważ powinniśmy podawać naszym zwierzakom pokarm jak najlepszej jakości.

Zwierzęta należące do różnych grup wagowych mają inne wymagania pod tym względem diety. Karma dla psa po sterylizacji, którą kupujemy powinna więc być, o ile to możliwe, przeznaczona dla grupy, do której nasz pupil należy. Takie produkty znajdziemy np. wśród karm dla psów Royal Canin – we wszystkich grupach wagowych.

W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy karmy dla psów ras małych », karmy dla psów ras średnich, karmy dla psów ras dużych oraz karmy dla psów ras olbrzymich ». Wśród nich są również produkty konkretnie przeznaczone dla kastratów.

Prawda jest taka, że psom po sterylizacji nie musimy podawać produktu, który ma w swojej nazwie frazę „dla kastrata”. Skoro największym problemem jest ewentualna skłonność do nadwagi u zwierząt poddanych zabiegowi usunięcia gruczołów płciowych, możemy podawać im karmy dla psów z nadwagą ».

↓ KARMY DLA PSÓW PO STERYLIZACJI ↓

Szukając produktu dla psów z nadwagą powinniśmy kierować się dokładnie tymi samymi zasadami, co przy wyborze karmy dla psów sterylizowanych. Powinna być dostosowana do wieku, wielkości i kondycji fizycznej naszego pupila.

Największym problemem będzie znalezienie karmy dla sterylizowanego psa, który jeszcze się rozwija. Na szczęście niezbyt często zachodzi taka potrzeba. Generalnie nie powinno kastrować się szczeniąt, chyba że jest to konieczne ze względów zdrowotnych. Jeśli tak jednak się stanie, do czasu osiągnięcia dojrzałości fizycznej podajemy im odpowiednią karmę dla szczeniąt.

↓ KARMY DLA PSÓW PO KASTRACJI ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Małe ssaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.