Karmy dla kotów kastrowanych

Karmy dla kotów kastrowanych

Kastrowany kot wymaga nieco innej diety niż jego niewykastrowani pobratymcy. Zabieg ten w pewnym stopniu zmienia metabolizm kociego organizmu, co musimy uwzględnić przygotowując posiłki dla naszego pupila. Nie ma wątpliwości, że dobrej jakości sucha karma dla kota kastrata znacznie ułatwia jego prawidłowe żywienie.

Rodzaje karm dla kotów kastrowanych

Większość firm produkuje karmy dla kastratów przeznaczone wyłącznie dla kotów dorosłych. A przecież wśród kotów kastrowanych znajdziemy również młode osobniki poniżej roku życia, jak i koty w sile wieku.

Problemem jest przede wszystkim żywienie kastrowanych kociąt, które przecież nadal się rozwijają. Podawanie im karmy dla dorosłych kotów kastrowanych będzie skutkować niedożywieniem. A niestety trudno jest wśród karm dla kociąt znaleźć produkt przeznaczony dla kastratów.

Na dzień dzisiejszy jedyną firmą, która produkuje karmy dla kastrowanych kociąt i karmy dla kastrowanych kocich seniorów jest Royal Canin. Przynajmniej jeśli chodzi o polski rynek zoologiczny.

Karm dla kotów kastrowanych jest mniej kaloryczna

Jedną z głównych cech karm dla kotów kastrowanych jest ich niska kaloryczność. Niestety metabolizm kastratów ulega spowolnieniu, co może być przyczyną odkładania się warstwy tłuszczu na kocim brzuszku. Szczególnie u zwierząt mało aktywnych.

Mniejsza kaloryczność oznacza przede wszystkim mniejszą zawartość tłuszczy. Zasadniczo nie powinno go być więcej niż 10-12%. Oczywiście przy zachowaniu odpowiednio wysokiego poziomu białka, które i tak jest głównym źródłem energii dla kotów.

Karma dla kotów kastrowanych zawiera odpowiednio niski poziom minerałów

Największym zagrożeniem dla zdrowia kotów kastrowanych jest syndrom urologiczny.

Schorzenie to spowodowane jest przede wszystkim wytrącaniem się w układzie moczowym kryształków fosforanu amonowo-magnezowego lub kryształków szczawianu wapnia, które mogą zatykać cewkę moczową.

Drugą istotną cechą karm dla kotów kastrowanych jest więc obniżona do bezpiecznego poziomu zawartość wapnia, magnezu i fosforu.

Karma dla kotów kastrowanych zawiera związki utrzymujące pH moczu na odpowiednim poziomie

Powstawaniu syndromu urologicznego kotów sprzyja zbyt niskie lub zbyt wysokie pH moczu. Dobrej jakości karma dla kota kastrowanego powinna zawierać więc substancje, które umożliwiają utrzymanie pH moczu na odpowiednim poziomie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.