Jakie zabawki dla kota są najlepsze?

Jakie zabawki dla kota są najlepsze?

Niestety wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna dla zdrowia i rozwoju kota jest codzienna porcja zabawy. Powszechnie bierze się koty za samotników, którzy nie potrzebują ludzkiego towarzystwa, jednak nic bardziej mylnego. Zwierzęta te potrzebują częstego kontaktu i wspólnej zabawy ze swoim właścicielem. Niezaspokojenie tych podstawowych potrzeb prowadzi do wielu problemów behawioralnych, wynikających z nudy i stresu. Większość niepożądanych kocich zachowań można wyeliminować w bardzo prosty sposób: wspólną zabawą.

Zabawki dla kota

Ogromny wybór zabawek dla kotów, dostępny w sklepach zoologicznych może przyprawić o niezły zawrót głowy. Producenci akcesoriów dla zwierząt prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych zabawek, o różnej wielkości, kolorze, wykonanych z różnych materiałów, a nawet pachnących kocimiętką. Z jakiej zabawki kot będzie najbardziej zadowolony? Z takiej, która zaspokoi jego podstawowy instynkt – instynkt łowiecki.

Często zapominamy o tym, że kot z natury jest drapieżnikiem, i żadna zabawa nie spodoba mu się tak jak polowanie, na przykład na gryzonia. Najbardziej podstawowymi zabawkami, w które każdy właściciel powinien się wyposażyć są wszelkiego rodzaju myszki. A i tu wybór jest niemały, takie myszki dostępne są w równych kolorach i wielkościach. Znajdziemy wśród nich nakręcane, piszczące lub brzęczące, a nawet takie wyposażone w dzwoneczki albo piórka. Najczęściej wykonuje się je z sizalu lub pluszu.

Żaden kot nie pogardzi również piłeczkami, które także znajdziemy w wielu wersjach i odmianach. Piłeczki możemy wybierać w zależności od materiału i wielkości, a większość z nich ma w środku różne ruchome elementy, na przykład dzwoneczki lub brzęczące kuleczki. Ostatnio popularność zdobywają zabawki, które można napełnić kocimi przysmakami, wypadającymi w trakcie zabawy. Coś takiego z pewnością zajmie uwagę pupila na długi czas.

Zabawa z właścicielem

W każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt znajdziemy i takie zabawki, które zaangażują i kota i jego właściciela. Są to, na przykład wszelkiego rodzaju wędki, patyczki lub sznurki. Na końcu wędki przymocowane są zazwyczaj myszki, małe miękkie piłeczki albo piórka, a zadaniem opiekuna jest utrudnienie pupilowi złapania „ofiary”.
Świetną zabawką jest również laser punktowy. Czerwona kropka, skacząca po ścianie lub podłodze nie pozostawi żadnego kota obojętnym. Gonitwa za wciąż uciekającym, czerwonym punktem z pewnością zaspokoi łowieckie potrzeby zwierzaka.

Wspólna zabawa z kotem jest niezwykle ważna. Wpływa na zacieśnianie więzi pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem, umacnia wzajemne relacje, a przede wszystkim zaspokaja kocią potrzebę kontaktu z właścicielem. Dzięki takiej zabawie zwierzę nie czuje się osamotnione.

Kot jest wybredny

Prawdopodobnie nie każda zabawka przypadnie kotu do gustu. A to, która z nich będzie dla zwierzaka najbardziej atrakcyjna można sprawdzić jedynie metodą prób i błędów. Co więcej, kot mający do dyspozycji tylko jedną zabawkę, najprawdopodobniej szybko się nią znudzi. Dlatego, każdy właściciel powinien wyposażyć się w kilka różnych kocich zabawek, tak aby kot mógł sam zdecydować czym chce się zająć.

Dlaczego zabawki są potrzebne?

Nie wolno zapominać, że kot z zabawek nigdy nie wyrasta i są mu one potrzebne na każdym etapie życia. Dzięki nim polepsza się ogólna kondycja psychofizyczna zwierzęcia. Pozbawiony możliwości zabawy kot nudzi się, a nagromadzony nadmiar energii wywołuje wzrost napięcia i stresu. Może się to objawiać poprzez agresję, obgryzanie lub drapanie mebli, załatwianie się poza kuwetą, a także brakiem lub nadmiarem apetytu. Jeżeli kot zachowuje się w ten sposób może być to sygnałem, że nie otrzymuje on wystarczająco dużo uwagi ze strony właściciela. Codzienna porcja zabawy z ulubieńcem to recepta na pozbycie się wielu niechcianych kocich zachowań.

Zdjęcie: Fotolia.pl

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Zabawki dla kota | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.