jak uczyc szczura

Jak uczyć szczura?

Od dawna uważa się szczury za zwierzęta obdarzone niezwykłą inteligencją. Te sprytne gryzonie mają doskonałą pamięć, są spostrzegawcze, potrafią uczyć się na błędach i wyciągać wnioski. A przy odrobinie cierpliwości ze strony właściciela można nauczyć szczura reagowania na niektóre komendy i wykonywania różnych sztuczek. Tylko jak się za to zabrać?

Czy szczura można wytresować?

Szczury dysponują wrodzoną zdolnością do zapamiętywania i przyswajania różnych faktów (przeczytaj więcej o tym, dlaczego szczury uważa się za inteligentne KLIK). Chętnie rozwiązują łamigłówki, na przykład szukają najkrótszej drogi do wyjścia z labiryntu, reagują na komendy i uczą się różnych sztuczek.

Wielu doświadczonych hodowców jest zdania, że ten wyjątkowy gryzoń daje się wytresować znacznie łatwiej i szybciej niż pies. Pod warunkiem, że akurat nie jest zajęty żadnymi ważnymi, szczurzymi sprawami. Tresura szczura wymaga czasu i całej masy cierpliwości ze strony właściciela. Ćwiczenia z gryzoniem najlepiej zacząć już od małego. Jest to uniwersalna zasada, dająca najszybsze efekty. Młode zwierzę uczy się o wiele szybciej i łatwiej wyrobić w nim określone nawyki.

Jak trenować szczura?

Do rozpoczęcia treningów ze szczurem potrzeba kilku istotnych rzeczy. Po pierwsze – trzeba mieć szczura. Bez niego ani rusz. Jeśli jednak gryzoń przybył już na miejsce, wystarczy dodać do zestawu garść przysmaków (sprawdź, co lubią jeść szczury KLIK) i szczyptę cierpliwości.

Uczenie zwierzaka nowych komend i sztuczek nigdy nie jest łatwe, szczególnie na początku. Przez jakiś czas szczur z pewnością nie będzie wiedział o co właścicielowi chodzi i ważne jest, aby się tym nie zrażać i cierpliwie pozwolić gryzoniowi na zrozumienie zasad. Zanim pojawią się pierwsze efekty i okrzyki zachwytu, będzie sporo błędów i jęków zniecierpliwienia. Szczur może się rozpraszać, zainteresować czymś zupełnie innym albo po prostu zmęczyć. Nigdy nie wolno forsować zwierzaka i zmuszać do robienia czegoś, na co nie ma ochoty.

W nauce sztuczek pierwsze skrzypce grają cierpliwość i konsekwencja właściciela oraz dobra motywacja. Za każde wypełnione polecenie i każdy sukces należą się szczurowi smakołyk oraz pochwała. Natomiast nigdy nie wolno krzyczeć na pupila ani w żaden sposób karać za pierwsze niepowodzenia. To najprostsza droga do zrażenia gryzonia do dalszych ćwiczeń.

Co trzeba wiedzieć o szczurach?

Trenując szczura należy pamiętać o tym, aby ćwiczenia zawsze miały formę zabawy, były dla szczura interesujące i motywujące. Dobrze jest mieć zawsze pod ręką jakiś smakołyk, który zachęci gryzonia do podejmowania wyzwań.

Nie wolno zapominać o tym, że szczur to zwierzę niezwykle ciekawskie i ruchliwe. Ciągłe treningi i powtarzanie tych samych czynności i ćwiczeń z pewnością będzie dla niego nudne i męczące. Pupil musi cieszyć się wolnością, możliwością zwiedzania wszystkich kątów i zakamarków, eksplorowania mieszkania w poszukiwaniu tylko jemu znanych skarbów.

Aby urozmaicić szczurowi czas można zorganizować mu coś na kształt placu zabaw. Dobrym pomysłem jest zbudowanie kilku tuneli, w których ukryte będą szczurze przysmaki. Można wykorzystać do tego kartony, zwinięte w rulon plakaty lub rury. Szczur będzie się dobrze bawił również w labiryncie, pokonując przeszkody i szukając najkrótszej drogi do ukrytego smakołyku.

Jakich sztuczek można nauczyć szczura?

Nie od dziś wiadomo, że ludzka pomysłowość nie wyznaczyła sobie jeszcze żadnych granic. W odmętach sieci można znaleźć wiele nagrań, na których właściciele z dumą prezentują swoich pupili wykonujących rozmaite sztuczki.

Jedną z najpopularniejszych szczurzych umiejętności jest reagowanie na imię. Naukę przychodzenia na zawołanie należy rozpocząć jak najwcześniej. Do ćwiczenia niezbędny będzie smakołyk. Szczura należy wypuścić na pewną odległość od siebie, a następnie zawołać po imieniu, zachęcając smakołykiem. Przysmak dajemy dopiero, gdy gryzoń podejdzie. Ćwiczenie trzeba powtarzać do skutku, a w miarę pojawiania się sukcesów można stopniowo zwiększać odległość.

Równie popularną sztuczką jest obrót. Do tego też potrzebny jest smakołyk, który trzeba podnieść nieco nad głowę gryzonia i zatoczyć nim koło, tak aby i pupil się okręcił. Robiąc to należy również wydawać odpowiednią komendę, a może to być, na przykład „obrót” albo „kółko”.

Wiele szczurów potrafi wskakiwać na dłoń właściciela. Aby zwierzak przyswoił tę umiejętność należy również zachęcić go przysmakiem. Smakołyk umieszcza się na otwartej dłoni, lekko uniesionej nad podłogą lub blatem stołu. Tu także można dodać odpowiednią komendę, na przykład „wskocz” albo „hop”. Gdy szczur opanuje sztuczkę można unosić rękę coraz wyżej lub dołożyć drugą, po której gryzoń będzie musiał przeskoczyć, aby dostać się do nagrody.

Ćwiczenia powinny być regularne, ale nigdy zbyt długie. Nie wolno zapominać o dobrej zabawie, a przecież właśnie tym mają być treningi. I nic na siłę! Jeśli pupil zmęczy się lub straci zainteresowanie nie należy go do niczego zmuszać.

Zdjęcie: Fotolia.pl
banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.