Jak oswoić świnkę morską?

Jak oswoić świnkę morską?

Świnki morskie to towarzyskie zwierzątka, dlatego oswojenie ich nie jest trudnym zadaniem. Oczywiście początkowo są płochliwe, co łatwo zrozumieć, jeśli weźmie się pod uwagę, że są całkowicie bezbronne. Wystarczy jednak odrobina cierpliwości, by nasz podopieczny nabrał do nas zaufania.

Gdzie postawić klatkę dla świnki morskiej?

W procesie oswajania świnki morskiej duże znaczenie ma to, gdzie postawimy jej klatkę. Powinniśmy wybrać takie miejsce, by zwierzę mogło pozostawać z nami w kontakcie wzrokowym przez większość dnia. Dzięki temu będzie przyzwyczajać się do naszej obecności. Świnka musi jednak czuć się bezpieczne, dlatego miejsce, w którym stoi klatka powinno jej to zapewniać.  Sprzyja to szybszemu oswojeniu się zwierzaka.

Pierwsze dni świnki w naszym domu

Po przyniesieniu świnki do domu, powinniśmy dać jej czas na zapoznanie się z nową klatkę i nowym otoczeniem. Zmiana miejsca zamieszkania jest dla niej bardzo stresująca.  Lepiej więc nie dostarczać zwierzakowi dodatkowych przeżyć i nie brać go na ręce przez kilka dni.

Podchodząc do klatki, starajmy się nie wykonywać gwałtownych ruchów, których nasz podopieczny się boi. Dobrze jest jednak mówić do niego, by oswajał z naszym głosem. Starajmy się również nie patrzeć na pupila z góry – świnki tego nie lubią.

Bierzmy świnkę na ręce

Gdy świnka przyzwyczai się choć trochę do nowego otoczenia, możemy zacząć brać ją na ręce. Starajmy się być przy tym bardzo delikatni, by niechcący nie sprawić jej bólu, co mogłoby ją do nas bardzo zniechęcić. Im częściej będziemy zwierzaka dotykać, tym szybciej przekona się o tym, że nic mu z naszej strony nie zagraża.

Biorąc świnkę, unikajmy chwytania jej od góry – kojarzy się jej to z atakiem drapieżnego ptaka i wywołuje chęć ucieczki. Podnosząc zwierzątko, jedną ręką podpieramy klatkę piersiową, drugą tylne łapki, po czym przytulamy do piersi. Świnki morskie mają delikatne kręgosłupy, dlatego trzymając je, dbajmy o to, by zawsze miały podparcie

Pamiętajmy też o tym, że świnki jako typowo naziemne stworzenia, nie czują się dobrze na wysokościach. Lepiej zatem zamiast nosić pupila, usiąść na podłodze i posadzić go sobie na kolanach. Przynajmniej na początku.

Smakołyki dla świnki z pewnością pomogą

Trzeba przyznać, że świnki są dość łakome, dlatego przy ich oswajaniu zawsze pomocne są przysmaki. Do ulubionych należą między innymi  cykoria, ogórek i młode liście mlecza. Warto zatem przy każdej okazji podsuwać zwierzakowi te smakołyki.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Jak długo żyją świnki morskie?

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.