Jak karmić ryby akwariowe?

Jak karmić ryby akwariowe?

papug200 1 - Jak karmić ryby akwariowe?
Karmę dla rybek akwariowych kup w e-sklepie Kakadu »

Prawidłowe żywienie ryb ma zasadniczy wpływ na ich zdrowie i kondycję. Przy czym ważne jest nie tylko to, by pokarm był urozmaicony i pełnowartościowy. Istotna jest również jego ilość oraz sposób karmienia.

Zachowanie ryb a ich karmienie

Zachowanie ryb, ich obyczaje i temperament ma istotny wpływ na dobór pokarmu i sposób karmienia. W naszych akwariach hodujemy gatunki, które pobierają pokarm wyłącznie z powierzchni, takie które żerują wyłącznie w toni wodnej i takie, które szukają pożywienia przy dnie. Rzecz jasna hodujemy także ryby, dla których nie ma znaczenia, gdzie znajduje się jedzenie.

Wiele stadnych gatunków rybek akwariowych, zwłaszcza tych o małych rozmiarach, pływających w środkowej części toni wodnej lub pod powierzchnią wody, porusza się bardzo szybko i zwykle łapczywie rzuca się na pożywienie. Inne z kolei pływają wolno i żerują bez pośpiechu. Istnieją gatunki śmiałe i odważnie podpływające do pokarmu oraz takie, które są płochliwe i bardzo ostrożne.

Przy karmieniu mieszkańców akwariów, jak łatwo się tego domyślić, trzeba zatem koniecznie to wszystko uwzględnić i podawać pożywienie w taki sposób, by każdy z nich miał do niego dostęp. W przeciwnym razie może okazać się, że – na przykład – żarłoczne i śmiałe ryby przebywające przy powierzchni wody będą zjadały większość pokarmy a dla tych spokojny i prowadzących przydenny tryb życia zostaną jego resztki.

Jednym słowem, jedne ryby będą się przejadać a inne głodować. By uniknąć takiej sytuacji musimy rozmieszczać pokarm dla rybek w taki sposób, by każdy gatunek miał do niego dostęp. Na przykład, dla ryb żerujących pod powierzchnią wody stosujemy więc pokarmy, które wolno toną, zaś dla ryb dennych wręcz odwrotnie. Istotne jest również to, by mieszkańców naszego akwarium jak najlepiej pod względem temperamentu.

Ilość podawanego pokarmu i częstotliwość karmienia ryb akwariowych

Błędem najczęściej popełnianym przez początkujących akwarystów jest przekarmianie ryb. Szczególnie dotyczy to gatunków żarłocznych z natury, które zjedzą niemal wszystko, co dostaną. Odbija się to niekorzystnie dla ich zdrowia – nadmiar pokarmu jest nawet gorszy niż jego niedobór.

Kłopot w tym, że trudno jest powiedzieć dokładnie, ile dziennie pokarmu dla rybek podawać. Zależy to od wielu czynników: od liczby ryb w akwarium, od ich indywidualnych potrzeb, od wieku – młode osobniki, szczególnie narybek, powinny dostawać więcej pokarmu niż stare – a nawet od temperatury wody, ponieważ metabolizm ryb jest od niej uzależniony.

Może nie powinno się tego mówić, ale w każdym przypadku, ilość podawanego pożywienie trzeba określić metodą prób i błędów. Jeśli ryby nie zjadają wszystkiego i pokarm zalega na dnie to znaczy, że dajemy go zbyt dużo. Jeśli są zbyt grube (a nie są to „ciężarne” samice) – też jest go zbyt wiele. Generalnie przyjmuje się, że jednorazowo powinno podawać się taką ilość pożywienie, którą ryby są wstanie zjeść w ciągu 3-5 minut. Dzienną zaś dawkę pokarmu trzeba rozłożyć na kilka porcji, przy czym im młodsze rybki, tym częściej trzeba je karmić. Dorosłym wystarczą dwa posiłki dziennie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.