Sklep online
Sklep online

Jak długo żyją chomiki?


Karmę dla chomika kup w e-sklepie Kakadu »

Każdy, kto miał kiedyś chomika, dobrze wie, ile radości może wnieść ten pupil w szarą codzienność. Wraz z upływem czasu coraz silniej przywiązujemy się do gryzonia. Niestety, życie chomika upływa dużo szybciej niż nasze. Nie da się ukryć – chomiki nie należą do zwierząt długowiecznych. Jaka jest przeciętna długość życia tych gryzoni? Co zrobić, aby nasz ulubieniec żył jak najdłużej?

Średnia długość życia chomików

Większość chomików żyje przeciętnie około 2 lata. Średnia długość życia nieco różni się w zależności od gatunku. Przyjmuje się, że chomiki syryjskie (Mesocricetus auratus) mogą dożyć nawet do 5 lat (dowiedz się jak oswoić chomika syryjskiego KLIK). W rzeczywistości zdarza się to jednak bardzo rzadko. Nie ulega jednak wątpliwości, że przedstawiciele tego gatunku na ogół żyją najdłużej ze wszystkich chomików, bo aż 3 lata. Podobny wynik może czasem osiągnąć również chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii) i chomik chiński (Cricetulus griseus). Zazwyczaj krócej będziemy mogli cieszyć się z towarzystwa innych chomików karłowatych. Chomik Campbella (Phodopus campbelli) osiąga średnio wiek 1-2 lat, a chomik dżungarski (Phodopus sungorus) przeciętnie żyje 1,5-2 lat [1] (przeczytaj więcej o tym, jak oswoić chomika dżungarskiego KLIK).

Jak oswoić chomika Roborowskiego?


Cykl życiowy chomika

Przez zaledwie kilka lat chomiki muszą przejść przez wszystkie etapy życiowe – od narodzin do śmierci. W związku tym rozwój gryzoni przebiega bardzo szybko. Ciąża u chomików trwa (w zależności od gatunku) około 15-25 dni. Zwierzaki osiągają dojrzałość płciową już w pierwszym lub drugim miesiącu życia. Po ukończeniu pierwszego roku życia u naszego pupila mogą być już widoczne objawy starzenia – spadek aktywności i wydłużenie czasu snu. Z wiekiem zwierzak może zacząć też podupadać na zdrowiu. Wiele zależy jednak od nas – jeśli będziemy należycie dbać o chomika, prawdopodobnie dłużej zachowa on świetną kondycję.

Jak przedłużyć życie chomikowi?

Długość życia naszego podopiecznego jest wypadkową wielu czynników. Istotną rolę odgrywają geny, na które nie mamy wpływu. Nie mniej ważne są jednak warunki środowiskowe, które kształtujemy samodzielnie. Jeśli chcemy, aby nasz gryzoń dożył sędziwego wieku, musimy starannie zadbać o jego przestrzeń życiową. Klatka chomika (przeczytaj, jak wybrać klatkę dla chomika KLIK) musi być na tyle duża, aby zwierzak miał miejsce do wspinaczki i ćwiczeń. Niezbędne jest też zainstalowanie w lokum pupila zabawek, które umożliwią mu odpowiednią aktywność fizyczną. Pamiętajmy o regularnym sprzątaniu klatki i wymianie ściółki. Chomiki są bardzo wrażliwe na upały – należy to uwzględnić, ustawiając lokum zwierzaka. Klatka nie może stać w przeciągu ani w miejscu silnie nasłonecznionym.

Z całą pewnością można stwierdzić, że dieta jest jednym z najważniejszych czynników, jakie wpływają na długość życia zwierzaków. Tak też jest w przypadku chomików. Monotonny jadłospis nie służy zdrowiu gryzonia. Oprócz ziaren i nasion powinniśmy podawać pupilowi także zieleninę (np. mniszek lekarski, krwawnik), warzywa (np. marchew, sałata), owoce (np. jabłka, banany). Dietę gryzonia można też wzbogacać żywym pokarmem (np. mącznikiem młynarkiem). Należy również dostarczać chomikowi świeże gałązki, które umożliwią mu ścieranie zębów.

Choć chomiki, utrzymywane w dobrych warunkach, chorują rzadko, warto stale kontrolować zdrowie podopiecznego. Zwracajmy szczególną uwagę na stan jego futerka i skóry. Nie lekceważmy też nigdy braku apetytu, chudnięcia i zmian w zachowaniu. Częstym problemem u chomików jest przerost zębów, dlatego powinniśmy regularnie sprawdzać uzębienie pupila. Najlepiej zawczasu znaleźć weterynarza specjalizującego się w gryzoniach, który w razie potrzeby udzieli naszemu zwierzakowi fachowej pomocy.

Jak dbać o chomika?


Chomiki to małe i delikatne zwierzaki – łatwo zrobić im krzywdę. W kontaktach z pupilem powinniśmy zachować dużą ostrożność. Unikajmy nieuzasadnionego wyjmowania gryzonia z klatki, jeśli zwierzak nie jest oswojony. Ruchliwy i zestresowany chomik może próbować atakować i uciekać – a w takiej sytuacji nie trudno o tragiczny w skutkach wypadek. Z tego względu warto nadzorować również kontakty dzieci ze zwierzątkiem.

Większość chomików to zdeklarowani samotnicy. Choć niektóre gatunki mogą żyć w parach lub grupach rodzinnych, często dochodzi między nimi do konfliktów. Pojedynczo powinny być utrzymywane zwłaszcza chomiki syryjskie, które w skrajnych wypadkach mogą nawet śmiertelnie zranić współtowarzysza.

Jeśli chcemy, aby pupil towarzyszył nam jak najdłużej, powinniśmy zadbać również o jego dobre samopoczucie. Zwierzak musi mieć zapewnioną bezpieczną kryjówkę. Warto też dołożyć wszelkich starań, aby chomik nie był narażony na hałas i stresujące dla niego bodźce. Od początku oswajajmy też pupila, aby kontakt z ludźmi kojarzył mu się wyłącznie pozytywnie.

Źródła:
1. https://www.smallanimalchannel.com/critter-species/hamsters_all_landing.aspx

Zdjęcie: Fotolia.pl

banerek-promocyjny-kakadu1

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Vitakraft dla gryzoni

Vitakraft jest cenionym producentem pokarmów nie tylko dla mruczków czy psiaków, ale także dla gryzoni (i nie tylko). W ofercie znajdziemy zarówno karmy, mieszanki, produkty uzupełniające dietę, jak i smakołyki,...

Czytaj więcej
Przysmaki dla świnki morskiej

Przekąski dla gryzoni to nie tylko nieszkodliwe dodatki, ale często niezbędne elementy diety. Smakołyki mogą dostarczyć śwince morskiej potrzebnych witamin i składników mineralnych, a co za tym idzie – pozytywnie...

Czytaj więcej
Jak oswoić szczura?

Szczury to wyjątkowo towarzyskie i sympatyczne gryzonie. Są ciekawskie, pełne energii i naprawdę uwielbiają bawić się i przebywać z człowiekiem. Oczywiście szczurek, który dopiero co pojawił się w domu, potrzebuje...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram