Sklep online
Sklep online

Gdy kot nie chce jeść karmy


Karmę dla kota kup w e-sklepie Kakadu »

Każdy kot jest wybredny. Jeśli ma taką możliwość, będzie jadł wyłącznie to, co mu smakuje. Nie ma w tym nic dziwnego. A czy my jesteśmy inni? Absolutnie nie! Jednakże żywienie naszego ukochanego zwierzaka może być nieco kłopotliwe, gdy ten preferuje wyłącznie szyneczkę z puszki i świeżego tuńczyka. Ucierpieć może na tym zarówno zdrowie kota, jak i nasz portfel.

Kot wybredny w jedzeniu

Przykro mi to mówić, ale niestety winę za to, że nasz kot grymasi przy jedzeniu i kręci nosem nawet nad najbardziej wyszukanymi potrawami, ponosimy my, ich opiekunowie. Rozumiem, że pragniemy dogadzać naszemu ulubieńcowi, jednak przekonanie, że droga do jego serca wiedzie przez żołądek jest całkowicie błędne.

Koty bardzo szybko uczą się, że kilka rzewnych spojrzeń, a w środku nocy jesteśmy gotowy iść po ich ulubioną wołowinę bez kości. Po co więc mają jeść „byle co”, kiedy wystarczy wykazać trochę cierpliwości i poczekać, aż zaoferujemy im bardziej atrakcyjne kąski. A koty mają wręcz niewyczerpane pokłady cierpliwości – w przeciwieństwie do nas. Tym bardziej, że tak naprawdę nasze pieszczochy nie są głodne. Przecież jedzenia mają w bród.

Niestety, uleganie kocim kaprysom w kwestii jedzenia może sprawić, że ich dieta staje się bardzo uboga i nieodpowiednia. A i nam w końcu znudzi się biegania po sklepach w poszukiwaniu kocich przysmaków.

Jak karmić wybrednego kota?

Wyrabianie u kota właściwych nawyków żywieniowych najlepiej zacząć wówczas, gdy jest jeszcze kocim dzieckiem, w myśl zasady „czym skorupka za młodu nasiąknie...” Sprowadza się to do tego, że podajemy kociakowi jak najbardziej urozmaicony pokarm. Różne marki karm suchych i mokrych, różnorodne mięso i inne produkty. Oczywiście wszystko dobrej jakości i odpowiednie do wieku i kondycji naszego kota.

Urozmaicone posiłki sprawią, że kociak nie przyzwyczai się do jednego rodzaju pokarmu, np. suchej karmy jednej marki. Niestety, szybko przyzwyczaja się do tego i nie chce przyjmować innego jedzenia. Pamiętajmy, że to, co futrzak je w dzieciństwie, będzie jadł również w dorosłym życiu.

Co jednak zrobić, gdy nasz zwierzak należy już do owych rozpieszczonych domowych pupilków, których cielęcinka w ząbki kole? Na wyrabianie odpowiednich nawyków żywieniowych nigdy nie jest za późno! To prawda, że łatwiej wychować kociaka niż dziesięcioletniego kota, ale nie powinniśmy rezygnować. Nawet na najbardziej rozpieszczonego kota znajdą się sposoby.

Jak nauczyć kota jeść wszystko?

Naukę zdrowego odżywiania rozkładamy w czasie, wszelkie zmiany wprowadzając stopniowo. Załóżmy, że nasz kot preferuje tylko kocie konserwy, a na suchą karmę kręci nosem. W takiej sytuacji do porcji pokarmu z puszki dodajemy wpierw kilka ziarenek suchej karmy. Przed podaniem kotu, najlepiej poczekać aż nasiąkną sosem i zmiękną. W przypadku bardziej wybrednych kotów suchą karmę można rozdrobnić – łatwiej ją wówczas „przemycić”.

Gdy kot bez oporów zjada przygotowaną przez nas mieszankę, stopniowo zwiększamy zawartość suchej karmy, zmniejszając jednocześnie ilość karmy mokrej. Podobnie postępujemy, gdy chcemy nauczyć kota jeść karmę o innym niż dotychczas smaku, innej firmy, itp.

Znacznie oporniejszymi uczniami bywają te koty, które przyzwyczajone są do jedzenia tylko suchej karmy dla kotów. Ale i na nie są sposoby. W tym przypadku naukę zaczynami od wprowadzania puszek w postaci tzw. kawałków w sosie. Przede wszystkim kota należy wcześniej trochę przegłodzić zmniejszając dzienną rację. Następnie kilka ziaren w takiej dziennej porcji lekko maczamy w sosie z puszki. Tego sosu musi być początkowo bardzo mało. Tak na czubek ziarenka. I znów w miarę, jak kot się przyzwyczają do nowego rodzaju posiłku zwiększamy ilość sosu. A gdy już się do tego przyzwyczai zaczynamy dodawać resztę zawartości puszki.

Nie ulegamy kocim kaprysom

Podstawową zasadą, którą powinniśmy przestrzegać przy żywieniu kotów jest ta, która każe nam nie ulegać ich kaprysom. Nie ważne, czy mamy do czynienia z trzymiesięcznym kociątkiem czy dwuletnim kotem.

Jeśli kot kręci nosem nad tym, co dostał nie zabierajmy od razu miski i nie podawajmy mu jego ulubione dania. Nie ważne jak głośno będzie nasz kot miauczał pod lodówką i jak bardzo nieszczęśliwe miny będzie robił.

W końcu kot przekona się, że jego nieszczęśliwe spojrzenia i żałosne miauczenie nie robią na nas wrażenia. Jeśli obawiamy się, że nie wytrzymamy tej wojny nerwów, idźmy na długi spacer lub do kina, albo kupny zatyczki do uszu.

I na koniec. Pamiętajmy, że nawet dobrze wychowane koty próbują od czasu do czasu wymusić coś na swoim opiekunie i jeśli zaczniemy im ulegać – przegraliśmy.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak zdrowo żywić kota?

Jak skomponować kocie posiłki, by zapewnić naszym pupilom zdrową dietę? Co koty mogą jeść? Co koty mogą jeść? Podstawą diety każdego kota jest mięso. Co więcej, zwierzęta te określane są...

Czytaj więcej
Pielęgnacja i żywienie kota po kastracji

Pielęgnacja kotów po kastracji podobna jest zasadniczo do opieki nad zwierzętami niewykastrowanych. Jedyna istotna różnica dotyczy żywienia. Właściciele kocurków decydują się na wykonanie tego zabiegu głównie ze względu na intensywny...

Czytaj więcej
Dlaczego kot mruczy?

Dlaczego kot mruczy? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista – ko mruczy, gdy jest zadowolony czy wręcz szczęśliwy. Przekonanie to wzięło się zapewne stąd, że zazwyczaj słyszymy kocie mruczenie,...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Zanim zaczniesz kota terroryzować i karmić na siłę tym czego nie chce jeść,
    zastanów się czy coś mu nie dolega np. stan zapalny w jamie ustnej;
    W przypadku mojego kota tak było, nagle kategorycznie nie chciał
    jeść dobrej jakośc suchej karmy, którą wcześniej bardzo lubił.

  2. Zanim zaczniesz kota terroryzować i karmić na siłę tym czego nie chce jeść,
    zastanów się czy coś mu nie dolega np. stan zapalny w jamie ustnej;
    W przypadku mojego kota tak było, nagle kategorycznie nie chciał
    jeść dobrej jakośc suchej karmy, którą wcześniej bardzo lubił.

    1. A nasz kotek akurat... wymieniał mleczaki.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram