Sklep online
Sklep online

Gdy kot ciągle się drapie


Preparaty przeciwpasożytnicze kup w e-sklepie Kakadu »

Swędzenie skóry jest normalnym zjawiskiem, dlatego koty od czasu do czasu muszą się podrapać. Poza tym czochrając pazurami swoje futro, pielęgnują je, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli jednak nasz futrzak uporczywie się drapie, szczególnie w jednym miejscu, powinniśmy zareagować, ponieważ może być to oznaką problemów zdrowotnych.

Pasożyty zewnętrzne kotów

Najczęstszą przyczyną uporczywego drapania się są ektopasożyty kotów. Są to stworzenia, które bytują na skórze lub w jej warstwach lub w futrze. Ich pożywieniem są krew i komórki skóry kota.

Obecność tych niepożądanych gości jest szkodliwa, a często wręcz niebezpieczna dla zdrowia kota, może się bowiem skończyć osłabieniem organizmu i zakażeniem innymi chorobami, których pasożyty skóry są nosicielami.

Najbardziej rozpowszechnionym pasożytem zewnętrznym kotów jest niewątpliwe pchła. Odżywia się krwią kota i przy silnej inwazji możemy zaobserwować objawy anemii u jej gospodarza. Ponadto pchły są nosicielami tasiemca i wirusa białaczki kociej. Całe szczęście, że nie jest trudno się pozbyć tego pasożyta.

W sklepach zoologicznych znajdziemy bardzo dużo preparatów przeznaczonych do zwalczania pcheł. Jedne można stosować bezpośrednio na kota, inne służą do likwidacji pcheł w jego otoczeniu. Wybierając któryś z nich, koniecznie musimy sprawdzić, czy nadaje się dla dla kotów, ponieważ preparaty przeznaczone dla psów są dla kotów szkodliwe!

Przy pomocy większości preparatów przeciwpchelnych możemy pozbyć się kleszczy, wszy i wszołów. Większy problem może pojawić się, gdy kota zostanie zaatakowany przez świerzbowce lub roztocza, pasożyty bytujące w zewnętrznej warstwie skóry. Pomoc lekarza weterynarii może się w tym przypadku okazać konieczna.

Choroby skóry kotów o podłoży bakteryjnym i grzybiczym

Wymienione wyżej ektopasożyty są stosunkowo niewielkim problemem, w przeciwieństwie do chorób skóry o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Szczególnie, że samodzielne zidentyfikowanie czynnika chorobotwórczego jest praktycznie niemożliwe. Tylko lekarz weterynarii jest wstanie określić przyczynę choroby i podjąć właściwe leczenie.

Przyczyną problemów ze skórą mogą być np. gronkowce. Są to bakterie chorobotwórcze, które pasożytują między innymi na ciele kota. Wywołują nie tylko uporczywe swędzenie, ale utratę włosów, zrogowacenie skóry, itd. Najgorsze jest to, że choroby wywołane przez gronkowce bardzo trudno się leczy.

Na skórze kota mogą żyć również różne gatunki pasożytniczych grzybów. Choroby wywołane przez nie nazywamy grzybicami. Koty najczęściej zarażają się nimi od innych zwierząt. Grzybicom towarzyszy intensywny świąd, wywołujący drapanie, oraz zmiany skórne i łysienie.

Choroby skóry u kotów wywołane przez bakterie lub grzyby, mogą być bardzo niebezpieczne również dla ludzi. Dlatego nie powinniśmy zwlekać z leczeniem. Pamiętajmy tylko, by nigdy nie podejmować leczenia na własną rękę. Zamiast uzdrowić naszego pupila, możemy tylko uodpornić pasożyty na leki i przedłużyć leczenie,

Alergie u kotów

Nie tylko ludzie są uczuleni na różne rzeczy, zwierzęta również. I tak samo jak u ludzi, czynnikiem wywołującym alergię może być niemal wszystko.

U kotów najczęściej mamy do czynienia z alergią o podłożu pokarmowym. Alergenem jest zwykle białko zbóż lub białko drobiowe zawarte w karmie. Sami nie jesteśmy jednak wstanie stwierdzić jednoznacznie, co w przypadku naszego kota jest czynnikiem wywołującym alergię. Niezbędne są badania kliniczne.

Kiedy jednak uda się już określić przyczynę alergii pokarmowej u kota, jej wyleczenie nie stanowi problemu. Wystarczy wyeliminować z pokarmu składnik będący alergenem. W sklepie zoologicznym z pewnością uda nam się znaleźć karmę dla kotów alergików, która będzie spełniać nasze oczekiwania.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Ciekawostki o kotach - sprawdź, czy znasz je wszystkie

Świat kotów jest pełen tajemnic. Chociaż kociarze i naukowcy każdego dnia starają się rozwikłać nowe kocie zagadki, mruczące stworzenia wciąż potrafią zaskakiwać. Czy wiesz, ile wspólnego domowe futrzaki mają z...

Czytaj więcej
Bezoary u kota

Koty, jak żadne inne zwierzaki, potrafią świetnie zadbać o czystość swojego futerka. Niestety, podczas gruntownych zabiegów pielęgnacyjnych, mruczki niejednokrotnie połykają spore ilości sierści. Zdarza się, że organizm futrzaków nie jest...

Czytaj więcej
Czy można karmić kota tylko suchą karmą?

Jaki rodzaj pokarmu jest najlepszy dla kota? Domowe jedzenie, a może gotowa karma w postaci suchych granulek? Wielu właścicieli z pełnym przekonaniem wybiera tę drugą opcję, serwując swemu pupilowi wyłącznie...

Czytaj więcej

komentarze

  1. cześć, chciałabym Wam opowiedzieć o tym, jak wyleczyłam moją kotkę z drapania. Zajęło mi to rok czasu, ale udało się! Zacznę jednak od początku. Gdy kotka zaczęła się drapać, pojechałam do weterynarza. Ten dał jakieś zastrzyki i kazał przyjeżdżać co dwa dni, aby zastrzyki powtarzać. Nic to nie pomogło. Znalazłam więc innego weterynarza, który ma doktorat ze zwierzęcych chorób skórnych. Ten zalecił karmę antyalergiczną (96 zł za 2 kg) plus trzy rodzaje tabletek (uspokajające, sterydy i coś jeszcze nie pamiętam co, bo to było już rok temu). Kotka była na diecie antyalergicznej przez 4 miesiące i... NIC. Żadnej poprawy. W końcu zaczęłam myśleć i działać intuicyjnie, "na czuja". Kupiłam w aptece pięć dużych butki rivanolu, aby przemywać rany. Do tego kupiłam porządny odkurzacz i mopa parowego. Wywaliłam całą chemię z domu i kupiłam płyn do prania antyalergiczny (dla dzieci, w kapsułkach) i płyn do mycia naczyń antyalergiczny, Ludwik. Wszystko w domu zaczęłam myć tylko gorącą wodą, podłogi odkurzaczem i tym mopem parowym. Do tego pranie kołder i poduszek w pralce na 95 stopni, aby wytępić roztocza i pranie łóżek (może zabrzmi to dziwnie, ale odkurzałam łóżka najpierw odkurzaczem, a potem lałam na łóżka małe ilości wrzątku, także żeby wybić roztocza). Słowem: zaczęłam sprzątać mieszkanie tak, jakbym miała w domu dziecko - alergika, czyli pozbywanie się chemii, kurzu i roztoczy. PO MIESIĄCU KOTKA PRZESTAŁA SIĘ DRAPAĆ A RANY ZAGOIŁY SIĘ. Kotka stała się bardziej wesoła, zaczęła się nawet bawić, czego nie robiła biedulka przez cały ten rok. Tak oto wyleczyłam moją kotkę z drapania się DO KRWI!

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram