Dlaczego warto kupować dobrą karmę dla kota?

Dlaczego warto kupować dobrą karmę dla kota?

Kota nie można karmić przypadkowymi kąskami, szczególnie jeśli pochodzą z naszego stołu. To pierwszy krok do wyrobienia fatalnych nawyków żywieniowych, które odbiją się negatywnie na stanie zdrowia i ogólnej kondycji zwierzaka.

Skutki złego żywienia kota

Do czego może doprowadzić złe żywienie kota? Po pierwsze do otyłości. To standardowa przypadłość mruczków-kanapowców, które cały dzień spędzają w zamknięciu i dodatkowo niewiele się ruszają. Jeśli dołożymy do tego złą dietę, nasz kot ma wielką szansę zostać grubasem. Puszyste futrzaki są piękne i dorodne, ale nadmiar tkanki tłuszczowej z pewnością nie służy ich zdrowiu. Po drugie, zła dieta oznacza liczne choroby w przyszłości. Przede wszystkim problemy z układem pokarmowym (najbardziej standardowe przypadłości to biegunka i wymioty, ale istnieją też dużo poważniejsze – jak problemy z wchłanialnością w jelitach, z owrzodzeniem, z wątrobą, trzustką…). Do tego dochodzi cukrzyca, zmiany nowotworowe, kłopoty ze stawami, z zębami, zakłócenia metaboliczne, zmiany skórne, wypadanie sierści… Jest tego mnóstwo. Oczywiście nie każdy mruczek będzie miał poważne choroby z powodu złej diety z przeszłości, lepiej jednak nie ryzykować. Po trzecie, niedobra dieta fatalnie wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale też na psychiczną. Nasz kochany zwierzak może zrobić się leniwy i osowiały. Nic nie będzie mu się chciało, przede wszystkim z powodu braku energii. Większość złego jedzenia ma to do siebie, że działa na zasadzie zapychacza. Daje chwilowe uczucie sytości, a w rzeczywistości zawiera same puste kalorie, po których czworonóg bardzo szybko znów jest głodny. I oczywiście brak mu siły do wzmożonego wysiłku. Ospałość objawia się również w sferze psychicznej. Nasz ulubieniec nie ma ochoty na naukę nowych rzeczy, traci ciekawość świata i chęć do zabawy. Całe dnie spędza na kanapie, przeważnie śpiąc. To absolutnie nie służy jego rozwojowi. Po czwarte w końcu, źle żywiony kot krócej żyje i ma obniżoną odporność, więc dużo częściej choruje.

 Gdzie kupić dobrą karmę dla kota?

Dobrą karmę dla kota kupujemy w porządnym sklepie zoologicznym (Kakadu jak najbardziej się do takich zalicza). Musi być dobrej jakości, z konkretną informacją, co zawiera, dla jakiego typu zwierzaka jest przeznaczona i jaka firma ją wyprodukowała. Unikajmy kupowania przecenionych produktów, pochodzących z niepewnych źródeł albo starych. Nie wolno brać pożywienia dla kota z wielkich pojemników albo kartonów, które stoją otwarte i nabiera się z nich łopatką. Taki pokarm już dawno zwietrzał i utracił swoje właściwości. Starajmy się zatem wybierać produkty jak najwyższej jakości, wówczas mamy pewność, że dostarczymy naszemu mruczkowi wszystkich niezbędnych substancji i witamin.

Jaką karmę wybrać dla kota?

Karma musi być dopasowana do wieku, rasy i trybu życia naszego kota. Kociętom dajemy zupełnie co innego, niż dorosłym osobnikom albo wręcz seniorom. Każdy pupil na danym etapie życia potrzebuje innych składników i to dodatkowo w specyficznych proporcjach. Tak samo poszczególne rasy mają inne wymagania żywieniowe. Karmę dobieramy też do konkretnych zapotrzebowań naszego zwierzaka. Ma problemy z niejedzeniem? Jest wykastrowany? A może potrzebuje czegoś na wzmocnienie sierści? Na rynku jest mnóstwo produktów dla kotów i to od nas zależy, na co się zdecydujemy. Dodatkowo pamiętajmy o upodobaniach kulinarnych drogiego czworonoga. Jedne koty wolą kurczaka, inne wołowinę albo ryby. Każda karma zawiera co innego, dlatego trzeba decydować rozsądnie. Nie wpadajmy w panikę, jeśli mimo usilnych starań pupil odrzuci jedzenie. Jednorazowo ma prawo to zrobić, może nie odpowiada mu zapach albo któryś ze składników. Drugiej karmy nie wolno już jednak odstawiać na półkę. Inaczej kocie wybredzanie będzie trwało całymi latami, a my spędzimy resztę życia, próbując zadowolić wyszukane gusta mruczka.

Rodzaje karm dla kotów

Kocie karmy dzielimy zasadniczo na podstawowe, premium i super premium. Te ostatnie oczywiście kosztują najwięcej, ale są też najbardziej wartościowe, dlatego warto dawać je naszemu pupilowi.

Efekty podawania dobrej karmy dla kota

Dawanie kotu dobrej jakościowo karmy bardzo korzystnie wpłynie na jego zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną. Będzie bardziej odporny na wszelkie zarazki, jego futro zrobi się lśniące i mocne, a pazury przestaną się łamać. Do tego mruczek nabierze ochoty na zabawę, zrobi się ciekawy świata i gotowy na jego odkrywanie. Jego stawy i mięśnie będą w dobrej formie, tak samo zresztą jak dziąsła i zęby (to one pierwsze się psują od niedobrego jedzenia). I co najważniejsze: nasz ulubieniec stanie się szczęśliwy i z pewnością długo pożyje. Dlatego tak ważne jest mądre karmienie kota. To przecież inwestycja na całe życie.

Zdjęcie: Fotolia.pl
banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Czym grozi złe odżywianie kota? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.