dlaczego pies wygryza sobie siersc 938x535 - Dlaczego pies wygryza sobie sierść?

Dlaczego pies wygryza sobie sierść?

Czasami psia pielęgnacja przybiera dosyć niepokojącą postać. Zdarza się, że zwierzaki stają się nad wyraz zainteresowane swoją sierścią. Początkowo problem może nie wyglądać zbyt poważnie – pewnie nasz pupil wreszcie zmienił się w czyścioszka. Jeżeli jednak czworonóg wylizuje się godzinami, a na dodatek zaczyna wygryzać swoją sierść, z pewnością trzeba poszukać przyczyny tych zachowań.

Jak znaleźć przyczynę wygryzania sierści przez psa?

Psy, w przeciwieństwie do kotów, nie słyną ze szczególnego zamiłowania do higieny. Łatwo można się o tym przekonać, obserwując, jak nasz ukochany pupil z radością tarza się we wszelkich napotkanych nieczystościach. Gdy więc czworonóg zaczyna koncentrować się wyłącznie na swojej sierści, nigdy nie robi tego bez powodu. Za takim zachowaniem często stoją problemy medyczne, a zwłaszcza wszelkie schorzenia wywołujące objawy dermatologiczne. Z drugiej jednak strony wygryzanie sierści nierzadko jest związane z psią psychiką. Aby dotrzeć do źródeł problemu, trzeba zwrócić więc baczną uwagę na okoliczności, w jakich pupil prezentuje niepożądane zachowanie. Czy psiak niszczy swoją sierść po długim spacerze? A może dzieje się tak po kąpieli? Czasami można dosyć precyzyjnie ustalić czynnik, który skłania podopiecznego do niepożądanych działań. Warto wrócić też do początku problemów. Być może pojawiły się one niedługo po zmianie karmy czworonoga. Należy też pamiętać o czynnikach psychologicznych. Zmiana miejsca zamieszkania, pojawienie się nowego domownika, a czasami nawet spotkanie z nieprzyjaznymi psiakami może być źródłem stresu. Cenną wskazówką bywa ustalenie wzorca wygryzania sierści. Nerwowe, nagłe jej chwytanie może sugerować, że zwierzak odczuwa momentami jakiś dyskomfort lub świąd. Przewlekły charakter świadczy często o chorobie lub stałej ekspozycji na drażniący czynnik. Jeśli zaś psiak wygryza sierść tylko w czasie naszej nieobecności lub przeciwnie – tylko, gdy to widzimy – zazwyczaj trzeba przyjrzeć się psychicznemu samopoczuciu pupila i naszej relacji z nim.

Świąd jako główna przyczyna wygryzania sierści

Gdy czworonóg odczuwa intensywny świąd, zazwyczaj zaczyna intensywnie się drapać. Niekiedy psiaki starają się też złagodzić swędzenia za pomocą lizania lub gryzienia sierści. Przyczyną kłopotów są często choroby dermatologiczne. Zmiany skórne mogą pojawić się na skutek infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Dolegliwości nierzadko wywołują też pasożyty, a zwłaszcza pchły. Wiele psiaków nerwowo reaguje na ich ugryzienia. Dodatkowo uciążliwe insekty mogą spowodować alergiczne pchle zapalenie skóry, które jeszcze pogłębia problem. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez środków przeciwpchelnych np. obroży, sprayów, kropli (dowiedz się, jak zawalczyć pchły u psa KLIK).

↓ PREPARATY PRZECIWPCHELNE DLA PSÓW ↓

W przypadku wygryzania sierści przez psa zawsze trzeba wziąć pod uwagę również podłoże alergiczne. Uczulone czworonogi często koncentrują się na okolicach swoich łapek. Nasz podopieczny może mieć alergię na składnik karmy, ale również na kosmetyk, obrożę czy pyłki roślin (poczytaj więcej na temat alergii u psa KLIK). Dobroczynny wpływ na samopoczucie naszego ulubieńca będzie więc miało zminimalizowanie kontaktu z czynnikiem uczulającym. Konieczna może być wymiana pożywienia na karmę hipoalergiczną. Czasami trzeba zmienić też szampon dla psa » lub akcesoria. Jeśli zwierzak niszczy swoją sierść, należy ponadto wykluczyć schorzenia endokrynologiczne.

Ból i dyskomfort jako powód nietypowego psiego zachowania

Wszelkie uszkodzenia i rany występujące na skórze psa mogą powodować ból i dyskomfort. Nieprzyjemne doznania często skłaniają czworonogi do szukania ulgi poprzez nadmierną pielęgnację lub gryzienie bolących miejsc. Nawet jeśli na skórze pupila nie zaobserwujemy żadnych zmian, nie możemy zapominać, że przyczyną dyskomfortu bywają też uszkodzenia w obrębie nerwów.

Wygryzanie sierści jako objaw problemów behawioralnych

Zdarza się, że wygryzanie sierści przybiera u psów charakter kompulsywny. Jeśli nasz pupil bez wyraźnego celu, uporczywie powtarza swoje zachowanie, mamy już do czynienia z bardzo poważnym problemem. Czworonogi często zaczynają wygryzać sierść z powodu stresu, frustracji lub lęku. Niejednokrotnie w ten sposób zachowują się psiaki, którym towarzyszy konflikt dwóch przeciwnych motywacji (np. chciałyby zbliżyć się do człowieka, a jednocześnie się go boją). Występowaniu tego typu problemów sprzyja przebywanie w ubogim środowisku i brak możliwości prezentowania naturalnych zachowań. Z tego względu warto dostarczyć zwierzakowi różnorodne zabawki – zwłaszcza interaktywne, które pobudzą go do wysiłku intelektualnego. Pupil powinien mieć też szansę na realizowanie zachowań łowieckich. Zabawy w wyszukiwanie przedmiotów, aportowanie lub szarpanie to nie tylko świetna rozrywka, ale też lekarstwo na brak pewności siebie u czworonogów.

Niekiedy to sam właściciel nieświadomie wzmacnia u psiaka niewłaściwe zachowania – po prostu okazując zainteresowanie nimi. Czworonogi uczą się w ten sposób, że wygryzanie sierści to świetny sposób na zwrócenie uwagi opiekuna. Warto zatem pokazać pupilowi inne, akceptowalne sposoby na nawiązanie z nami kontaktu.

↓ HIPOALERGICZNE KARMY DLA PSÓW ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.