Dlaczego pies merda ogonem?

Dlaczego pies merda ogonem?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego pies merda ogonem wcale nie jest taka prosta, jakby się to z pozoru wydawało. Merdanie wcale nie jest równoznaczne z tym, że nasz zwierzęcy przyjaciel jest zadowolony i ma przyjazne zamiary, jak to powszechnie sądzimy. Interpretacja tego zachowania jest bardziej skomplikowana i wymaga wzięcia pod uwagę innych sygnałów, które pies wysyła. Ważne jest również to, jak pies macha ogonem.

Generalnie merdanie należy traktować jako zachowanie przerzutowe, analogicznie jak rytmiczne ruchy ogonem u kotów, które uzewnętrznia wewnętrzny konfliktu uczuć. Jednej strony pies może odczuwać lęk, np. witając się z silniejszym i dominującym przedstawicielem własnego gatunku, z drugiej zaś strony, jako zwierzę stadne zadowolony jest ze spotkania z innym psem. Podobnie jest, gdy zwierzę wita się z nami. Oczywiście cieszy się z tego, że nas widzi, ale też czuje przed nami respekt, bo przecież jesteśmy od niego więksi i stoimy wyżej w hierarchii.

Czy zwróciliście kiedyś uwagę na to, w jaki sposób pies merda, gdy się z wami wita? Zazwyczaj ruchy jego ogona są szybkie lub bardzo szybkie i jakby nieco nerwowe, a ogon jest opuszczony. W ten sposób witają się psy podporządkowane, czyli stojące niżej w hierarchii. Im bardziej zwierzę jest uległe, tym ruchy są szybsze, tym ogon jest niżej opuszczony.

Zupełnie inaczej wygląda merdanie u osobników dominujących. Ruchy są zwykle wolniejsze, a ogon uniesiony. Cała psia sylwetka zresztą podkreśla wysoką pozycję w grupie: nogi wyprostowane, głowa uniesiona. Niby zwierzak też macha ogonem na powitanie, ale jednak jego zachowanie oznacza co innego. Lepiej zachować wobec takie psa ostrożność!

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
 1. WIktor
  Kwi 12, 2015 - 12:20 PM

  Mój pies, gdy wracałem do domu, machał ogonem bardzo szybko i mocno (czasami trzaskał nim o meble), ogon był uniesiony do góry, pysk też i skakał do mnie żeby polizać w twarz. Tańczył przy tym „lambadę” jak to nazywaliśmy z rodziną. Machał tyłkiem raz w jedną raz w drugą stronę i co jakiś czas robił kółko wokół własnej osi. Był to dość duży pies, mieszanka owczarka niemieckiego z wyżłem.

  Reply
 2. Niedola
  Lip 13, 2016 - 01:28 PM

  Mój Pies kiedy myśli to macha ogonem. Wiec jak wracam to macha bo zastanawia sie skad wracam??? Te pytanie które ciągle sobie zadaje mój pies… Skąd wracają Litwini….

  Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.