Dlaczego kot macha ogonem?

Dlaczego kot macha ogonem?

Koty ciągle wzbudzają w ludziach wiele sprzecznych emocji. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Nadal krąży wiele nieprawdziwych, a często wręcz krzywdzących, opinii na temat ich zachowania. Opowieści wyssanych z palca, które nijak mają się do rzeczywistości, na przykład, że kot może udusić śpiące dziecko. A niby czemu miałby to robić? Albo, że jak macha ogonem to jest zły!

Przekonanie, że złość objawia się u kotów machaniem ogonem jest jednym z najczęściej powtarzanych mitów. I jak to zwykle z mitami bywa, przekonanie to niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Prawdą jest natomiast to, że energiczne ruchy ogonem są zachowaniem przerzutowym, które wyraża u kotów jakiś konflikt emocji.

Życie nie jest takie proste, jakbyśmy tego pragnęli. Często targają nami różne uczucia na raz, zwykle sprzeczne. Boimy się czegoś, ale wiemy, że musimy to zrobić. Mamy na coś wielką ochotę, ale jesteśmy świadomi, że nie wolno nam tego zrobić. W takich sytuacjach, by rozładować narastające w nas napięcie, zaczynamy – często bezwiednie – wykonywać czynność, która nie ma nic wspólnego z dręczącymi nas emocjami czy pragnieniami: poprawiamy fryzurę lub ubranie, zaczynamy sprzątać mieszkanie, jemy lub zapalamy papierosa.

Koty mają dokładnie tak samo. Wyobraźmy sobie sytuację, w której nasz pupil jest bardzo głodny i aż ślini się na widok smakowitego kawałka mięsa leżącego na naszym talerzu. Wie jednak, że nie pochwalamy podjadania naszego jedzenia i boi się skubnąć ów smakowity kąsek, tym bardziej, że siedzimy obok. Co robi? Ano siedzi, gapi się w mięso i macha ogonem. I wcale nie odczuwa wówczas złości! Nawet jeśli nam się wydaje, że jest zły, bo nie może zjeść mięsa, na które ma ochotę. Emocje, które nim targają nie mają z popędem wściekłości, który jest odpowiedzialny za zachowania agresywne, nic wspólnego.

Oczywiście mogą zaistnieć okoliczności, w których jednym z owych sprzecznych uczuć będzie gniew, czy popęd wściekłości – bo tak powinniśmy powiedzieć. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy kot spotyka innego kota, swojego rywala, który dorównuje mu siłą. Z jednej strony jego widok wywołuje w naszym pupilu agresję, z drugiej jednak strony budzi lęk. Nie możemy jednak powiedzieć, że kot macha ogonem ze złości, ponieważ to tylko jedno z uczuć, które w danej chwili odczuwa.

Prawidłowa interpretacja ruchów kociego ogona nie zawsze jest łatwa. Wymaga to od nas wiedzy na temat kociego zachowania i umiejętności czytania kociego języka ciała, który obejmuje mimikę pyszczka, ustawienia, uszu i całego ciała, i wiele innych elementów. Sam ruch ogonem możemy porównać do pojedynczego wyrazu w zdaniu. Nabiera ono sensu dopiero w zestawieniu z innymi wyrazami.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe

 


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu
Mail z kodem rabatowym dotrze do Ciebie w ciągu 24 h.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 38 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »
Sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do e-sklepu»
System agencyjny Kakadu

Otwórz sklep zoologiczny z siecią Kakadu
Dołącz do nas »

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Kontakt z biurem

tel. 22 762 97 07, fax. 22 762 97 17
kakadu@kakadu.pl

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy
Portal kakadu.pl to baza kilkuset artykułów dotyczących tematyki zwierząt.
Gazetka promocyjna

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.