Co zrobić, gdy znajdziemy żółwia?

Co zrobić, gdy znajdziemy żółwia?

Gdy znajdziemy bezpańskiego psa lub kota sprawa wydaje całkiem się prosta. Zwierzaka możemy przygarnąć pod własną strzechę, poszukać dla niego innego domu, bądź oddać do schroniska. Co jednak zrobić, gdy odnalezione przez nas stworzenie to nie lokalny czworonóg, a egzotyczny gad? Sprawdź, jak zająć się przypadkowo napotkanym żółwiem.

W Polsce tylko żółw błotny mieszkać może na wolności

Żółw błotny to jedyny gatunek żółwia, który naturalnie występuje na terenie naszego kraju. Jeszcze dwieście lat temu spotkać można go było dość powszechnie, dziś niemal graniczy to z cudem. Polesie Zachodnie i Wołyńskie to miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo natknięcia się na tego osobliwego przedstawiciela rodzimej fauny. Warto wiedzieć, że osobnik ten widnieje na kartach Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt – jest to zatem gatunek zagrożony wyginięciem i objęty ochroną prawną od 1925 roku.

Poza żółwiem błotnym wszystkie inne gatunki żółwi w naszym kraju uznane są za obce. Dodatkowo żółw jaszczurowaty, malowany, ostrogrzbiety oraz wszystkie podgatunki żółwia ozdobnego (żółtolicy, czerwonolicy i żółtobrzuchy) uchodzą za zagrażające bądź to gatunkom rodzimym, bądź siedliskom przyrodniczym. Na wolności zatem w ogóle nie powinny się one znaleźć. W myśl prawa wprowadzenie do środowiska takich zwierząt jest wykroczeniem podlegającym karze aresztu lub grzywny. Gdy przypadkiem odnajdziemy któregoś z żółwi inwazyjnych, sprawa z taką znajdą komplikuje się jeszcze bardziej.

Gdzie zgłosić znalezienie żółwia

Najpopularniejszą formą azylu dla zwierzaków są schroniska dla psów i kotów. Znalezienie przytułku dla żółwia jest już nieco bardziej skomplikowanym zadaniem. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować jest się ze Strażą Miejską. Wszelkich niezbędnych informacji i wskazówek, co do dalszego postępowania udzielić powinna też nam Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W niektórych miastach, np. w Szczecinie, problem porzucanych żółwi stał się tak naglącą sprawą, że osobiście zajął się nią tamtejszy oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Zależnie od regionu sprawa wyglądać może tu nieco inaczej, jednak przy odrobinie dobrych chęci z pewnością uda nam się zawiadomić odpowiednią instytucję. Warto nie lekceważyć takiego znaleziska, szczególnie wówczas, gdy do czynienia mamy z którymś z gatunków zagrażających. Zanim przekażemy zwierzaka dalej, zapewnić powinniśmy mu oczywiście należytą opiekę.

Nie próbuj sprzedać znalezionego żółwia

Nie tylko żółw należący do gatunków inwazyjnych stanowić może problematyczne znalezisko. Wszystkie gatunki żółwi lądowych i aż sześć gatunków żółwi wodnych na terenie naszego kraju podlega obowiązkowi rejestracji. Wszystkie one posiadać muszą zatem odpowiednie dokumenty, dzięki którym wykazać będziemy mogli, że zwierzaki pochodzą z legalnego źródła. Próba sprzedaży osobników bez dokumentów w myśl prawa jest przestępstwem.

Gdy chcemy przygarnąć znalezionego żółwia

Dopełnienie wszelkich prawnych formalności musimy mieć na uwadze również wtedy, gdy znajdę chcemy pozostawić w swym własnym domu. Jak w przypadku każdego innego znalezionego zwierzaka, w pierwszej kolejności zadbać powinniśmy oczywiście o to, by spróbować odnaleźć prawowitego właściciela. Utarło się, że żółwie to powolne, lekko ślamazarne stworzenia. Jednak prawda jest taka, że szczególnie latem czy wiosną wielu domowym pupilom udaje się czmychnąć przypadkiem z domowych ogródków. Gdy jednak mimo starań poszukiwania nasze nie odnoszą rezultatu, koniecznie upewnijmy się, czy nowo przygarniętego zwierzaka nie musimy zgłosić do rejestru prowadzonego przez starostę. W przypadku gatunków inwazyjnych niezbędne będzie też zezwolenie, jakie uzyskać musimy od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Zdjęcie: Fotolia.pl

 

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.