Co zrobić, gdy znajdziemy węża?

Co zrobić, gdy znajdziemy węża?

Brzmi jak żart? W naszym kraju również można spotkać węża. W lesie, na polu, na ulicy, we własnym domu… Możliwości jest wiele. Czasami to my wchodzimy na terytorium węża, czasami zaś on na nasze. Do tego gad ten występuje w wielu „odmianach” – jadowitych albo nie. Dlatego lepiej wiedzieć, jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji, aby zaoszczędzić stresu zwierzakowi i sobie.

Jedyny jadowity wąż w Polsce

W naszym kraju występuje pięć gatunków węży. To gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, zaskroniec zwyczajny, zaskroniec rybołów i żmija zygzakowata. Tylko ta ostatnia jest jadowita i to nie w stopniu tak niebezpiecznym, jak powszechnie się uważa. Żmija występuje właściwie w całej Polsce, na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach, polanach. Często można ją również spotkać w górach, szczególnie w słoneczne dni, kiedy lubi wygrzewać się na drogach, polanach i kamieniach. Warto pamiętać, że żmija nie atakuje pierwsza człowieka. Zazwyczaj ucieka, kiedy wyczuje, że ktoś się zbliża i zakłóca jej spokój. Rozdrażniona, najpierw głośno syczy, dopiero w ostateczności atakuje. Najlepiej jest ją spokojnie ominąć. Oczywiście najczęstsze przypadki ugryzień mają miejsce, kiedy przez przypadek nadepniemy na żmiję. Wtedy należy zgłosić się do szpitala, by zaaplikowano nam odpowiednią antytoksynę (powszechnie znaną jako surowica). Nie panikujmy! Ugryzienie żmii jest śmiertelne w bardzo rzadkich przypadkach i dotyczy przede wszystkim osób starszych i dzieci. Działanie jadu ma jednak bardzo niekorzystny wpływ na nasz układ nerwowy i pracę serca, jak również na same tkanki. Dlatego nie wolno bagatelizować ugryzienia. Może się to skończyć nawet amputacją ugryzionej kończyny.

Żmija jest często mylona z zupełnie niejadowitym zaskrońcem. Zaskroniec ma charakterystyczne plamy na skroniach, natomiast żmija jest znana ze swojego czarnego zygzaka na grzbiecie. Nie zawsze jednak zygzak jest widoczny, szczególnie u ciemnej odmiany tego gada. Dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, po prostu omińmy węża, zostawmy go w spokoju. Nawet jeśli jest zupełnie nieszkodliwy, z pewnością nasza obecność bardzo go stresuje. Ta zasada dotyczy wszystkich gatunków bez wyjątku! Wąż na swoim terenie ma pełne prawo do spokoju i bezpieczeństwa. Nie drażnijmy go, nie denerwujmy, nie wyganiajmy z kryjówki. Szczególnie dotyczy to samic, które pilnują młodych.

Wąż w przestrzeni miejskiej

Wąż na ulicy albo w okolicach blokowiska to zdecydowanie nietypowe zjawisko. Węże nie przychodzą same do człowieka, boją się go i nie mają ochoty na bliższy kontakt. Dlatego jeśli znajdziemy węża w swojej okolicy miejskiej, może to oznaczać zazwyczaj, że albo wąż komuś uciekł, albo został celowo wyrzucony, bo właściciel się znudził lub zezłościł na zwierzaka i pozbył się go bez żadnych uczuć ani pomyślunku. Taki gad jest na pewno bardzo zestresowany, kompletnie nie umie sobie poradzić i (co ważne) może atakować w swojej obronie. Na takie zwierzaki trzeba wyjątkowo uważać. Pamiętajmy, że ludzie hodują przeróżne gatunki. Najbardziej popularne wśród terrarystów są węże zbożowe i pytony królewskie. Te drugie to naprawdę duże i silne zwierzęta, które mogą zrobić nam krzywdę. Możemy również spotkać zupełnie inną, nieznaną odmianę, jak najbardziej jadowitą. Dlatego bez względu na to, jakiego węża spotkamy, nie dotykajmy go! Spróbujmy za to zapewnić zwierzakowi minimum bezpieczeństwa – osłońmy lub ogrodźmy czymś teren, gdzie się znajduje. I koniecznie zadzwońmy: do Straży Miejskiej, na Policję, na pogotowie weterynaryjne, do Leśnego Pogotowia… Opcji jest wiele. Najważniejsze, to przekazać informację dalej. Poczekajmy przy zwierzaku, dopóki nie zjawią się odpowiedni ludzie.

Wąż zakradł się do domu

To czasami też się zdarza, szczególnie jeśli mamy ogródek albo mieszkamy w okolicy łąk i lasów. Nie róbmy krzywdy zwierzakowi! Jeśli mamy pewność, że jest niejadowity, możemy go wyprosić samodzielnie. Najlepiej jest zawinąć ostrożnie węża w jakiś worek, wynieść z dala od domu i wypuścić w bezpiecznej okolicy. Jeżeli natomiast mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie dotykajmy węża. Wezwijmy odpowiednie służby, które się tym zajmą. Nie straszmy zwierzaka i nie róbmy paniki. Niektóre węże atakują, kiedy wyczują strach. Zachowują się tak w akcie obrony. Pilnujmy niechcianego lokatora i czekajmy, aż zjawią się fachowcy.

Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Małe ssaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.