Sklep online
Sklep online

Co zrobić, gdy dostaniemy alergii na papużkę falistą?

Najczęściej uczulającymi domowymi zwierzakami są koty, jednak wiele osób źle znosi też kontakt z psami i świnkami morskimi. Wbrew pozorom również alergie na pierzastych pupili nie są rzadkością. Wśród ptaków względnie bezpieczne okazują się jedynie kanarki. Z kolei papugi i papużki faliste u osób nadwrażliwych mogą prowokować niebezpieczne alergiczne reakcje.

Alergia na papużki faliste - co tak właściwie jest jej przyczyną?

W przypadku papużek falistych alergeny wywołujące uczulenie znajdują się w piórach, naskórku i w odchodach ptaków. Najbardziej problematyczną kwestią z jest z pewnością naskórek, który podobnie jak kurz z łatwością przemieszcza się po całym mieszkaniu. Te mikroskopijne drobinki ciężko jest zauważyć gołym okiem. Niezwykle trudno jest też nad nimi zapanować. Ptak nawet wówczas, gdy spokojnie siedzi w klatce, nieustannie trzepocze skrzydłami. Wraz z każdym ruchem piór do powietrza trafia martwy papuzi naskórek.

Co robić, gdy nie możemy zatrzymać w domu skrzydlatego kompana?

Kontakt z alergenem niekiedy wywoływać może bardzo silne uczulenie. Alergicy mieszkający pod jednym dachem z papużką falistą nabawić mogą się zapalenia spojówek, astmy czy egzogennego zapalenia pęcherzyków płucnych.[1] Niestety czasem dalsze przebywanie w towarzystwie zwierzaka nie jest możliwe. Jedyną opcją jest wówczas znalezienie dla pupila nowego domu. Z pomocą przyjść nam tu może najbliższe otoczenie. Zdarza się, że wśród rodziny bądź przyjaciół znajdzie się ktoś, kto zaadoptuje naszego milusińskiego. Do poszukiwań odpowiedniego opiekuna zawsze warto też wykorzystać internet. Kanały społecznościowe bądź fora miłośników poszczególnych gatunków w tej sytuacji okazać mogą się niezwykle pomocne.

Co zrobić, gdy mimo uczulenia nie chcemy pozbyć się z domu papużki falistej?

Rozstanie z domowym pupilem nigdy nie jest prostą sprawą. Stąd często, zanim zdecydujemy się na ten ostateczny krok, wypróbować chcemy inne, mniej radykalne rozwiązania. Zdarza się, że alergik i ptak mogą mieszkać w jednym mieszkaniu. Koegzystencja taka będzie wymagała jednak dostosowania się do paru zasad.

→ Znajdź odpowiednie lokum dla swego pierzastego przyjaciela.

Sypialnia alergika musi być miejscem w pełni bezpiecznym. Z pewnością nie powinniśmy więc stawiać tam klatki z ptakiem. Również pokój, w którym osoba uczulona spędza większość swego czasu, nie nadaje się na lokum dla skrzydlatego pupila.

W miejscu, w którym trzymamy naszego towarzysza, zadbać musimy o stały dopływ świeżego powietrza, dobrą wentylację, a nawet o sprzęt do dezynfekcji powietrza. W przypadku alergików niezwykle pomocny okazuje się filtr HEPA, który to skutecznie radzi sobie nie tylko z ptasim naskórkiem, ale i z kurzem, grzybami, pierwotniakami i bakteriami. W mechanizm taki zaopatrzone mogą być zarówno odkurzacze, jak i klimatyzacja.

→ regularnie sprzątaj ptasią klatkę i jej okolice

O porządek w klatce naszego pupila powinniśmy dbać zawsze, jednak gdy w domu mamy alergika zachowanie odpowiedniego poziomu czystości staje się kwestią priorytetową. Porządkowanie klatki i jej otoczenia to czynności, które zagościć muszą w naszym codziennym grafiku. W ruch pójść powinny tu mokre szmatki, za pomocą których wytrzemy pręty i wszystkie ptasie akcesoria. Odkurzacz i mop też będą niezbędne. Dzięki nim zaprowadzimy czystość w całym pomieszczeniu. Wszystkie te zadania zdecydowanie łatwiej będzie nam wykonać, jeśli zawczasu odpowiednio dostosujemy pokój do skrzydlatych lokatorów. Z zasłon i dywanów lepiej zrezygnować – zbyt dobrze magazynują one alergeny.

Jeśli tylko jest taka możliwość, alergik nie powinien sam brać się za porządki. Zdecydowanie bezpieczniej będzie obowiązki te powierzyć innemu członkowi rodziny. W przeciwnym razie warto zadbać o odpowiednią odzież ochronną. Maseczka na twarz i rękawiczki to zupełna podstawa. Po zakończonych porządkach dobrze jest też wyprać całe ubranie.

→ ogranicz ilość ptaków w klatce

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności okazać może się, że alergikowi nie będzie przeszkadzać ptasie towarzystwo. Nawet wówczas warto mieć się jednak na baczności i nie przesadzać z ilością trzymanych w domu skrzydlatych towarzyszy. Im więcej ptaków, tym więcej alergenów. Hodowle warto więc ograniczyć do minimum (przeczytaj również o tym, kiedy należy zabrać papużkę falistą do weterynarza KLIK).

Źródło:

[1] https://www.mojealergie.pl/alergia-na-papugi-co-warto-o-niej-wiedziec/

Zdjęcie: Fotolia.pl

banerek-promocyjny-kakadu1

Małgorzata Paszko
Z wykształcenia i zamiłowania etnolog i religioznawca, dodatkowo włóczykij, który najlepiej czuje się z plecakiem na plecach, w drodze i z dala od wszelakich planów. Podróże, te bliskie, do miejsc ukrytych tuż za rogiem, jak i te wiodące w nieco bardziej odległe zakątki globu to już prawdziwe uzależnienie. Jeśli na miejscu, to z książką w ręku i na peryferiach, tam gdzie wielkomiejski zgiełk nie dochodzi. W sferze marzeń gospodarstwo zaszyte w dziczy i hodowla owiec, choć w grę wchodzą też południowoamerykańskie alpaki. Z domowych ulubieńców od lat niekwestionowanymi faworytami pozostają koty.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Konura słoneczna

Konura słoneczna jest papugą, którą rzadko możemy zobaczyć w sklepach zoologicznych. Z pewnością jednak budzi zainteresowanie każdego wielbiciela papug. Przede wszystkim ze względu na swe niezwykłe jaskrawe ubarwienie. Środowisko naturalne...

Czytaj więcej
Czy łatwo rozmnożyć papugi nimfy w niewoli?

Hodowla nimf nie jest zadaniem specjalnie trudnym. Ptaki te lubią ludzkie towarzystwo i należą do przyjemnych domowych kompanów. Posiadanie jednego skrzydlatego pupila to jednak zupełnie co innego niż zakup pary...

Czytaj więcej
Modrolotki (papugi kozie)

Modrolotki nazywane są popularnie kozami lub papugami kozimi ze względu na wydawane dźwięki, które mają podobno przypominać meczenie kóz. Środowisko naturalne modrolotek W naturze modrolotki zamieszkują Nową Zelandię. Wygląd modrolotek...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram