Co lubią jeść świnki morskie?

Co lubią jeść świnki morskie?

Zdrowa i urozmaicona dieta jest kluczem do sukcesu w hodowli świnek morskich. Jak wszystkie zwierzęta, także i te urocze gryzonie mają swoje upodobania smakowe. Co lubią jeść świnki morskie? Jakie przysmaki możemy im serwować?

Pokarm dla świnek morskich, który można kupić niemal w każdym sklepie zoologicznym, jest tylko podstawą pożywienia naszych pupili. Na pewno warto go urozmaicać o inne produkty, które dostarczą im dodatkowych składników odżywczych.

Cykoria – to jest to, co świnki lubią najbardziej

Warzywa dla świnki morskiej są niezbędnym uzupełnieniem codziennej diety. Oczywiście nie wszystkie smakują naszym podopiecznym tak samo.

Każda świnka oddałaby duszę za cykorię. Zwierzaki te wprost za nią przepadają! Warzywo to jest nie tylko wielkim przysmakiem dla świnek morskich, ale dostarcza im wiele cennych składników pokarmowych.

Przede wszystkim cykoria jest bogatym źródłem witaminy C, na którą świnki mają bardzo duże zapotrzebowanie. Zawiera ponadto dużo witamin A i B oraz mangan. Stymuluje spalanie tłuszczów i przyspiesza przemianę materii. Jest niskokaloryczna i łatwostrawna, oraz zawiera sporo błonnika, który pełni ważną rolę w procesach trawienia.

Bogatym w witaminę C, a przy tym bardzo lubianym przez świnki przysmakiem są również: brokuł, papryka i brukselka.

Nasze podopieczne chętnie będą jadły także pomidory i ogórki. Szczególnie te drugie konsumowane są z wielkim apetytem.

Melony i arbuzy – smaczne owoce dla świnek morskich

Sprawimy naszej śwince morskiej przyjemność podając jej do jedzenia różne soczyste owoce.

Bogate w pektyny jabłka i gruszki zje ze smakiem każdy gryzoń, ale na uwagę zasługuje również wiele innych owoców.

Z wielką rozkoszą nasza pupilka skonsumuje np. arbuza lub melona. Owoce te są nie tylko bogatym źródłem wielu witamin, ale również wody. Zaspokajają więc jednocześnie pragnienie gryzoni.

Nie ma to jak zioło – żadna świnka nim nie wzgardzi

Dzikie świnki zjadają spore ilości różnego rodzaju traw i ziół. Nasze domowe pupilki również za nimi przepadają.

Trawa, mniszek lekarski, babka zwyczajna i lancetowata, koniczyna, tasznik pospolity, perz, wyka czy lucerna dostarczą zwierzakom cennych składników odżywczych i przyjemnych doznać smakowych. Przede wszystkim jednak są bogatym źródłem błonnika.

Trawę i wiele ziół możemy zbierać sami przez całą wiosnę i lato. Takie świeże zielonki są najzdrowsze i najsmaczniejsze. Zimą możemy podawać naszym świnkom zioła suszone – również nimi nie pogardzą.

A może kolby i inne gotowe smakołyki dla świnek morskich?

W sklepach zoologicznych znajdziemy także wiele gotowych przysmaków dla świnek morskich.

Najbardziej popularne są tzw. kolby dla gryzoni. Produkowane są ze mieszanki ziaren, często z dodatkiem owoców i orzechów. Świnki bardzo je lubią, niestety zwykle są bardzo kaloryczne, dlatego lepiej zbyt często ich nie podawać. Z drugiej jednak strony kolby są bardzo twarde, więc doskonale nadają się do ścierania zębów.

Naszym pupilkom możemy kupić również różnego rodzaju dropsy dla świnek i innych gryzoni. Dostępne są w całej gamie smaków: warzywnych, owocowych, ziołowych. Nie serwujmy ich jednak naszym podopiecznym zbyt wiele. To tylko miły dodatek do diety, a nie pokarm podstawowy.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.