Chomik syryjski

Chomik syryjski

Naukowcy poznali i opisali bardzo dużo gatunków chomików, ale tylko nieliczne z nich hoduje się w domach. Jednym z nich, i zarazem najbardziej popularnym, jest chomik syryjski.

Pochodzenie chomików syryjskich

Ojczyzną chomików syryjskich jest Azja Mniejsza. Pierwsze wzmianki o tym gatunku pochodzą już z 18 wieku, ale po raz pierwszy chomika syryjskiego schwytano w 1839 roku, w pobliżu miasta Aleppo w Syrii. Wystawiono go wówczas na pokaz w Londynie i nadano mu oficjalną łacińską nazwę. Kolejnych przedstawicieli tego gatunku złapano dopiero w 1930 roku (podobno od nich wywodzą się wszystkie chomiki syryjskie hodowane obecnie na całym świecie).

Wygląd chomików syryjskich

Chomiki syryjskie są największymi spośród wszystkich trzymanych w domach gatunków tych gryzoni. Dorastają nawet do 15-18 cm długości i ważą około 80-150g. Mają wydłużone ciało, osadzone na krótkich, ale silnych nogach i zakończone krótkim, mniej więcej centymetrowym, ogonkiem. Temperatura ciała chomików syryjskich wynosi około 36,3-37,5°C, tętno – 380-412 na minutę.

Charakterystyczną cechą tych zwierząt są bardzo rozciągliwe torby policzkowe, w których mogą one przenosić spore ilości pożywienia. Jak u wszystkich gryzoni, siekacze chomików syryjskich nie mają korzeni i rosną przez całe życie, więc zwierzęta muszą je nieustannie ścierać. W przeciwnym razie zanadto się rozrosną, co uniemożliwi im jedzenie, a w konsekwencji śmierć.

Ciało dzikich przedstawicieli tego gatunku porośnięte jest krótki, gęstym futerku o złocistobrązowej barwie (barwie tej zawdzięczają drugi człon swej łacińskiej nazwy: „auratus” znaczy po łacinie złocisty). Dziko umaszczone osobniki nadal często spotykane są w niewoli, jednak długie lata hodowli zaowocowały pojawieniem się licznych odmian barwnych – czarnych, beżowych, białych, łaciatych i innych. Szczególnie piękne są odmiany, których okrywa włosowa błyszczy niczym satyna (stąd ich nazwa – satynowe). Hodowcy wyhodowali również długowłose rasy chomików syryjskich.

Najlepiej rozwiniętym zmysłem chomików syryjskich jest węch. Oznaczają zapachem swoje rewiry, po zapachu rozpoznają swoich opiekunów. Węchu używają również przy wyszukiwaniu pożywienia. Mają także wyostrzony słuch – słyszą ultradźwięki – i gwałtownie reagują na każdy nieznany dźwięk, zwłaszcza głośny. Najsłabszym z ich zmysłów jest wzrok, przystosowany do widzenia o zmierzchu i w nocy, choć zasięg pola widzenia jest u nich większy niż u człowieka. Duże znaczenie w orientowaniu się w otoczeniu mają u chomików syryjskich długie wibrysy, które popularnie, choć nieprawidłowo, zwiemy wąsami.

Długość życia chomików syryjskich

Żyją bardzo krótko, średnio do 2 lat.

Zachowanie chomików syryjskich

W Syrii, w okresie letnim w ciągu dnia jest bardzo gorąco, dlatego chomiki syryjskie są najbardziej aktywne w nocy, głównie o zmierzchu i rankiem, kiedy jest chłodniej. Upalne dnie przesypiają w swoich norach. W nich spędzają zimy, które w tym klimacie są bardzo chłodne. Gdy temperatura spada poniżej 6ºC, zapadają w sen. Ciepłota ich ciał obniża się, funkcje życiowe ograniczone są do minimum. Pogrążony w hibernacji zwierzak wygląda jak martwy.

Podziemne mieszkania chomików syryjskich składają się kilku połączonych ze sobą komór, na głębokości od 40 do 90 cm, i zaopatrzonych w kilka wejść. Ich nory to prawdziwe „apartamenty”, z sypialnią, spiżarniami i toaletą. Gryzonie mieszkają w nich samotnie, ponieważ nie są one z natury towarzyskie. Wręcz odwrotnie, każdy obcy przedstawiciel tego gatunku, który znajdzie się na ich terytorium, uznawany jest za wroga i jest atakowany. Jedynie w okresie rozmnażania chomiki syryjskie na krótkim czas rezygnują z samotności i łączą się w pary.

Gryzonie te prowadzą typowo naziemny tryb życia i nie potrafią ocenić wysokości. Upadek ze stołu lub z ręki kończy się zwykle tragicznie.

Chomiki syryjskie łatwo się oswajają, zanim to jednak nastąpi potrafią mocno gryźć człowieka przy każdej próbie wzięcia ich na ręce (samice są z reguły bardziej agresywne od samców). Nie są trudnymi w hodowli zwierzętami, dlatego cieszą się tak dużą popularnością na całym świcie. Nawet dziecko może się nimi opiekować, oczywiście z małą pomocą rodziców.

Wymagania chomików syryjskich

Ponieważ gryzonie te są samotnikami, najlepiej trzymać je pojedynczo. Klatka dla nich powinna być w miarę możliwości jak największa. Obserwując zwierzątka w ciągu dnia, kiedy głównie śpią, można odnieść wrażenie, że są one mało ruchliwe, więc nie potrzebują dużej przestrzeni do życia. Tak jednak nie jest. Chomiki syryjskie są bardzo aktywne (w naturze spędzają dużo czasu na bieganiu w poszukiwaniu żywności).

Podstawowym wyposażeniem klatki dla chomików syryjskich są: domek, kołowrotek do biegania, miseczka na jedzenie i poidło. Warto również umieścić w niej różnego rodzaju tunele, które będą stanowić namiastkę podziemnych nor. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą tymi tunelami kilku mniejszych klatek, co będzie najlepszą imitacją naturalnych podziemnych chomiczych mieszkań.

Dno klatki pokrywamy warstwą ściółki. Mogą nią być trociny lub ściółki granulowane. Te drugie mają o wiele lepsze właściwości absorpcyjne. Ostatnio na rynku pojawiła się ściółka granulowana o nazwie Brylant Mini Pellet, która cechuje się drobną granulacją, dlatego jest szczególnie polecana dla małych gryzoni.

Niektórzy trzymają chomiki w akwariach. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość nasypania grubej warstwy ściółki, w której zwierzęta będą mogły swobodnie kopać. Jednak w przeciwieństwie do klatki, akwarium ma kiepską wentylację i sprawia problemy przy myciu, ponieważ jest ciężkie i łatwo je stłuc.

Pożywienie chomików syryjskich

Głównym pożywieniem chomików syryjskich jest ziarno zbóż. Stanowi ono główny składnik wszystkich gotowych pokarmów dla nich przeznaczonych. Urozmaiceniem codziennej diety są warzywa, owoce, zielenina i zioła. Zwierzątka chętnie jedzą jabłka, gruszki, banany, arbuzy, melony i w niewielkich ilościach truskawki, maliny, wiśnie, czereśnie marchew, pomidory, ogórki, seler.

Chomiki potrzebują także niewielkiego dodatku białka zwierzęcego. W naturze są nimi głównie drobne bezkręgowce, w domu można podać im odrobinę żółtego lub białego sera. W sklepach zoologicznych dostępne są również specjalne pokarmy dla chomików, które zawierają dodatek białka zwierzęcego.

Bardzo ważne jest to, by podawać gryzoniom twardy pokarm, przy gryzieniu którego będą ścierały sobie siekacze. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie w klatce nieokorowanych gałązek z drzew owocowych. Umożliwiają ścieranie zębów i dostarczają dodatkowych składników odżywczych.

Rozmnażanie chomików syryjskich

Rozróżnienie płci jest wbrew pozorom bardzo łatwe. U samców otwór odbytowy i ujście dróg moczowo-płciowych są wyraźnie od siebie oddalone, natomiast u samic leżą tuż obok siebie. Ponadto samice mają kupry krótsze i szerokie, a samce dłuższe i jajowatego kształtu. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 60 dni, samice – w wieku 30 dni.

Chomiki rozmnażają się bardzo szybko. Samca i samicę łączy się tylko na okres godów. Powinno im się zapewnić obszerną klatkę wyposażoną w dużą liczbę kryjówek, których samiec będzie będzie mógł się schronić przed samicą. Po zapłodnieniu trzeba samca zabrać.

Ciąża trwa 16-20 dni, a w miocie jest 3-12 młodych, chociaż są mioty liczące nawet 14 osesków. Młode rosną bardzo szybko. Trzeciego dnia po urodzeniu skóra zaczyna nabierać barw. Piątego dnia pojawia się zaczynają im rosnąć włoscy. Po 15 dniach otwierają oczy. 1-2 tygodnie przed zakończeniem ssania są już bardzo aktywne ruchowo. W trzecim tygodniu życia matka przestaje je karmić. Chomiki są całkowicie wyrośnięte w wieku trzech miesięcy.

Systematyka chomików syryjskich

Chomiki są gryzoniami (rząd ten obejmuje niemal połowę wszystkich gatunków ssaków). Zaliczane są do rodziny chomikowatych i podrodziny chomików. Najbliżej spokrewnione są z myszoskoczkami, natomiast szczury i myszy są ich bardzo dalekimi kuzynami.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: gryzonie
Rodzina: chomikowate
Rodzaj: Mesocricetus
Gatunek: Mesocricetus auratus (chomik syryjski)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe

 


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu
Mail z kodem rabatowym dotrze do Ciebie w ciągu 24 h.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 38 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »
Sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do e-sklepu»
System agencyjny Kakadu

Otwórz sklep zoologiczny z siecią Kakadu
Dołącz do nas »

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Kontakt z biurem

tel. 22 762 97 07, fax. 22 762 97 17
kakadu@kakadu.pl

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy
Portal kakadu.pl to baza kilkuset artykułów dotyczących tematyki zwierząt.
Gazetka promocyjna

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.