Biologiczne filtry do akwarium

Biologiczne filtry do akwarium

Filtracja biologiczna jest bardzo ważnym elementem procesu oczyszczania wody w akwarium. Dzięki niej szkodliwe związki przemiany materii, wydalane ryby i powstające podczas rozkładu materii organicznej, zostają przekształcone w nieszkodliwe i przyswajalne przez rośliny. W procesach tych biorą udział specjalne bakterie. Filtry biologiczne są zaś miejscem, w którym stwarza się im dogodne warunki rozwoju.

Bakterie nitryfikacyjne żyją w każdym filtrze, więc nawet najprostszy filtr gąbkowy jest do pewnego stopnia również filtrem biologicznym. By jednak procesy oczyszczania wody były jak najbardziej efektywne, potrzebna jest jak największa powierzchnia, na której mogą żyć te pożyteczne bakterie.

Filtry biologiczne do akwarium składają się z wielu komór, w których umieszcza się różnego rodzaju materiały filtracyjne, będące miejsce rozwoju bakterii nitryfikacyjnych. Przepływająca przez nie powoli woda zostaje stopniowo oczyszczana ze szkodliwych związków azotowych. Filtry takie – czasami konstruowane samodzielnie przez akwarystów – mogą być bardzo duże i zajmować sporo miejsca.

W sklepach zoologicznych raczej nie sprzedaje się filtrów do akwarium, które służą wyłącznie filtracji biologicznej. Szeroko dostępne są natomiast takie, w których łączy się ze sobą wszystkie rodzaje filtracji: mechanicznej, chemicznej i biologicznej. Najbardziej wydajne z nich są zewnętrzne filtry kubełkowe, które dzięki podziałowi na kilka komór pozwalają na wydajne i pełne oczyszczanie wody w akwarium.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

sklep_akwarystyczny_ch_zielony_park

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.